Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Oni zmieniają świat na lepszy. Oto "Ośmiu Wspaniałych" z Elbląga [zdjęcia]

2017-05-25 16:40:00 (ost. akt: 2017-05-25 16:59:34)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Maciek od kilku lat opiekuje się członkami Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, kombatantami i sybirakami, pamiętającymi trudne czasy wojny. Patrycja niesie bezinteresowną pomoc elbląskiemu schronisku dla bezdomnych zwierząt. To między innymi oni znaleźli się w gronie laureatów konkursu "Ośmiu Wspaniałych" w Elblągu.

Idea konkursu "Ośmiu Wspaniałych" zrodziła się w 1993 r. w Warszawie. Pomysł, by nagradzać młodych wolontariuszy przyjął się szybko w całym kraju. Podczas dzisiejszej gali w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu już po raz dziewiętnasty nagrodzono ośmiu nastolatków, którzy bezinteresownie niosą pomoc innym.

Wśród nich jest Maciej Warda, uczeń Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Grottgera. Jego przygoda z wolontariatem rozpoczęła się dawno, bo wtedy, gdy Maciek miał zaledwie sześć lat.
— Mama zabrała mnie wtedy na spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. To tu poznałem grono starszych ludzi i poczułem, że chcę i pomóc. Zaczęło się niepozornie, od czytania książek, czy pomagania w robieniu codziennych zakupów. Potem w szkole poznałem niepełnosprawnego chłopaka i stwierdziłem, że skoro pomagam starszym, to dlaczego mam nie pomóc i jemu. Zakolegowaliśmy się: to dzięki niemu zacząłem chodzić do hospicjum i pomagać osobom niepełnosprawnym — mówi Maciek.

Patrycja Zielińska, uczennica Gimnazjum nr 6 w Elblągu, o idei wolontariatu dowiedziała się w szkole.
— Pamiętam dokładnie swoją pierwszą akcję. To był projekt "Kochaj, nie bij". Chodziliśmy po bloku i rozdawaliśmy pluszaki, żeby uświadomić ludziom, że przemoc wobec innych, szczególnie małych dzieci, nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem – wspomina gimnazjalistka. — Potem wszystko potoczyło się szybko. Zaangażowałam się m.in w zbieranie karmy dla schroniska dla zwierząt w Elblągu i chodzę na wizyty do domów opieki i pomagam starszym ludziom.

"Wspaniali" zgodnie twierdzą, że wolontariat nauczył ich nie tylko niesienia bezinteresownej pomocy innym, ale pozwolił poznać wielu fascynujących ludzi.
— Seniorzy, którymi się opiekuję to często ludzie naznaczeni tragicznym piętnem II wojny światowej, sybiracy, którzy przeżyli sowieckie obozy... — zamyśla się Maciej. — Można się od nich nauczyć wielu niezłomnych postaw życiowych. A także w trakcie zwykłych, codziennych rozmów, nauczyć się wiele o historii Polski.

— Konkurs „Ośmiu wspaniałych” to bohaterstwo, które wyraża się tym co jest podstawą humanitaryzmu, najwyższych wartości ludzkich – dodaje Piotr Żuchowski, doradca prezydenta Elbląga, który w imieniu włodarza miasta wręczał laureatom nagrody.

Laureaci XIX edycji „Ośmiu wspaniałych” w Elblągu:
Magdalena Dietrych, Cezary Miecielica, Anna Mościcka, Zuzanna Stepanów, Maciej Warda, Patrycja Zielińska, Magdalena Panek, Marta Olender. Wyróżnienie: Dominika Suchodolska.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB