środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Ekologiczny hat-trick Maćka z Elbląga. W nagrodę wyprawa na Majorkę

2017-06-14 08:31:49 (ost. akt: 2017-06-14 08:39:34)

Autor zdjęcia: nadesłane/II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu

Hat-trick jest sportowym określeniem, związanym z osiągnięciem sukcesu w liczbie trzy. Maciej Berkowski, tegoroczny maturzysta z II LO w Elblągu, jest zdobywcą hat-tricka, tyle że dyscypliną, w której się specjalizuje jest ekologia.

Hanna Pietras, jego opiekunka i nauczycielka biologii, podkreśla wyjątkowość tego osiągnięcia mówiąc, że Maciej jest jedynym uczniem w historii szkoły, który trzy razy dostał się do finału Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i trzykrotnie uzyskał wysokie wyróżnienia: dwa razy był finalistą Olimpiady, a w tym roku został jej laureatem. Jest to tym bardziej szczególny zaszczyt, że Maciej był uczniem klasy matematyczno- fizycznej, a biologii uczył się tylko w pierwszej klasie liceum, mając jedną godzinę zajęć tygodniowo.

Tegoroczna edycja finału centralnego XXXII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej odbyła się na początku czerwca w Serocku. Gospodarzami finału był marszałek województwa mazowieckiego i Mazowiecka Agencja Energetyczna, którzy zapewnili konkursowiczom wspaniałą atmosferę. Zmagania uczestników o miano laureata przeplatały się z atrakcjami i poznaniem najnowszych rozwiązań: w zakresie energetyki odnawialnej tj. z odwiedzinami w Centrum Badawczym KEZO w Jabłonnie, w zakresie technologii oczyszczania i uzdatniania wody, czyli z wizytą w Laboratorium Centrum Wodnego SGGW w Warszawie, a także z nauką w Centrum Nauki Kopernik. Toyota, główny sponsor konkursu, zaprezentowała najnowsze technologie w dziedzinie motoryzacji. Wszyscy uczestnicy mogli poznać i wziąć udział w jazdach testowych najnowszymi modelami samochodów hybrydowych Toyoty.

Maciej Berkowski został jednym z dziesięciu laureatów wyłonionych spośród 24 tysięcy uczestników z całego kraju. Jego kolega z II LO Jan Jacewicz, również maturzysta, został finalistą Olimpiady.

W ubiegłym roku Maciej, dzięki sukcesowi w Eko Teście Toyoty, dodatkowym konkursie organizowanym podczas finału Olimpiady, spędzał wakacje w Grecji, gdzie uczył się m.in. windsurfingu… Tegoroczne wysokie wyniki Maćka, zapewniły mu uczestnictwo w letniej wyprawie na wyspę Majorka, sponsorowanej przez Toyotę, co czyni go jak dotąd jedynym uczestnikiem konkursu, który dwukrotnie skorzystał z tego wyróżnienia.

— Kiedy znajdujesz czas na zainteresowanie, które nie wiąże się z profilem Twojej nauki?
Maciej Berkowski: — Rzeczywiście, nie mam kiedy poświęcić się temu bez reszty, ale ekologia jest ciekawa, więc śledzę wszystkie nowinki systematycznie i na bieżąco, oglądając choćby wiadomości w telewizji. To nie zajmuje dużo czasu. Chętnie też wybieram programy zajmujące się tym tematem. Książki, internet, czasopisma- to też źródła, w których między jednym a drugim zajęciem znajduję coś interesującego. A poza tym doceniam wszystkie wycieczki i spotkania z p. Pietras, bo były dla mnie kopalnią wiedzy.

— Czy wraz z zakończeniem nauki w II LO kończy się Twoja przygoda z ekologią?
Maciej Berkowski: — Absolutnie nie. Ekologia zawsze będzie dla mnie istotną kwestią. Mam zamiar nadal aktywnie wspierać inicjatywy podejmowane w naszym kraju na jej rzecz. I pomimo, że wybrałem studia na Politechnice Warszawskiej, to w zawodzie, który spodziewam się zdobyć, czyli inżynier budownictwa, wykorzystam zgromadzoną wiedzę z zakresu ekologii. Będę projektował drogi, tak więc nawet w pracy będę mógł dbać o środowisko.
Dorota Radomska, rzecznik prasowy II LO

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. fers #2265814 | 83.23.*.* 14 cze 2017 12:58

    Gratuluję wiedzy i zazdroszczę świetnej nagrody

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz