Niedziela, 20 września 2020. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Procesja Bożego Ciała na ulicach Elbląga [zdjęcia]

2017-06-15 13:50:00 (ost. akt: 2017-06-15 14:26:56)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Aż dziesięć procesji przejdzie w czwartek, w święto Bożego Ciała, ulicami Elbląg. — To dzień, w którym Kościół manifestuje swoją obecność w świecie, a my manifestujemy obecność Chrystusa wśród nas — mówił biskup Józef Wysocki.

Boże Ciało jest stosunkowo młodym świętem na tle dwutysięcznej historii Kościoła Katolickiego. Tego dnia wierni wspominają ostatnią wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa.

Szczególnie ważnym momentem Bożego Ciała są procesje. Ulicami Elbląga przeszło ich dziesięć. Główne uroczystości, którym przewodniczył biskup Józef Wysocki, odbyły się w katedrze św. Mikołaja na Starym Mieście.
— To cudowna uroczystość, bowiem tego dnia Kościół, który jest wspólnotą uczniów Chrystusa, manifestuje swoją obecność. Wspominamy ostatnią wieczerzę pańską, ale pamiętajmy: nie samym chlebem żyje człowiek. Nie zabiegajmy o pokarm, który niszczeje, ale o ten, który żyje wiecznie, a dał nam go syn człowieczy, Jezus Chrystus — powiedział w homilii biskup Józef Wysocki.

Biskup podkreślił również, że właśnie Eucharystia jest centrum Kościoła.
— To dzięki Eucharystii Kościół żyje, to ona buduje jedność w Kościele. Jesteśmy bowiem wspólnotą uczniów Jezusa — mówił biskup Wysocki.

Święto Bożego Ciała „zawdzięczamy” błogosławionej Juliannie z Cornillon (1193-1258), opatce z klasztoru augustianek w Mont Cornillon koło Liége, która ujrzała jasną tarczę z widoczną ciemną plamą. Pod wpływem tego widzenia miejscowy biskup Robert zarządził świętowanie uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa dla diecezji Liége. Powiernik i spowiednik Julianny, archidiakon Liége, Jacques Pantaleon z Troyes, późniejszy papież Urban IV, bullą "Transiturus" w 1264 r. ustanowił to święto dla całego Kościoła. Boże Ciało obchodzone jest w Polsce od 1320 r.
daw

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB