Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Wpisani w historię. "Generał Nieczuja-Ostrowski dużo zrobił dla naszej miejscowości" [zdjęcia]

2017-06-18 10:45:37 (ost. akt: 2017-06-18 10:53:28)

Autor zdjęcia: Mateusz Misztal

Od piątku w sali muzealnej Urzędu Miasta w Tolkmicku można oglądać wystawę poświęconą generałowi Bolesławowi Nieczui-Ostrowskiemu, którą przygotowało Stowarzyszenie „Pogrodzie dla przyszłości”.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięła udział m.in. rodzina generała Bolesława Nieczui-Ostrowskiego. legendarnego dowódcy 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej, który zmarł 13 lipca 2008 r. w Elblągu.

Wśród eksponatów znalazły się m.in. elementy wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy Armii Krajowej z II wojny światowej.
— Postanowiliśmy zaprosić do współudziału stowarzyszenie historyczno-poszukiwawcze Denar z Elbląga, żeby przedstawiło nam rys historyczny — mówi Beata Ciołek, sołtys wsi Pogrodzie i wiceprezes stowarzyszenia „Pogrodzie dla przyszłości". — Pogrodzie ma bogatą historię, bo u nas po II wojnie światowej osiedlili się żołnierze AK i zrobili dużo dobrego dla naszej miejscowości — dodaje.

Jednym z nich był gen. Nieczuja-Ostrowski (ur. 29 września 1907r. w Haliczu, zm. 13 lipca 2008r. w Elblągu), który wziął udział w wojnie obronnej z 1939 r. Zgodnie z planem mobilizacji objął dowództwo kompanii w 115. Pułku Piechoty. Po wojnie z grupą byłych żołnierzy przybył do Elbląga. Osiedlili się oni w Pogrodziu. Zorganizowano tam Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną zrzeszającą byłych żołnierzy AK i ich rodziny.

Gen. Nieczuja-Ostrowski został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, otrzymał także honorowe obywatelstwo Elbląga oraz Pogrodzia.
Mateusz Misztal

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. aleksander #2268307 | 84.40.*.* 18 cze 2017 12:21

    To był wspaniały człowiek. Człowiek o wielkim sercu i rozumieniu własnego losu oraz losu swojej Ojczyzny. Podobnie jak ja wyrażał pogląd, że wszyscy zasługujemy na szacunek i uwagę bez względu na swoje poglądy. Ważne jest to - co i jak robimy dla siebie , rodziny i swojej Ojczyzny. Nie trzeba być wielkim albo znaczącym aby zapisać się w historii. Małe nasze czyny współtworzą to piękno. I to według mnie oraz jego poglądów to jest właśnie patriotyzm. Ważne jest tylko -jak często mówił - abyśmy to robili w imię jej dobra i nie czynili zła innym i naszym bliskim. Do 2006 roku miałem tą przyjemność utrzymywać z nim kontakty oraz sprawować nad nim pieczę jako zasłużonym dla Polski , dla wojska z ramienia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. mjr w stanie spoczynku Zygmunt Wójcik

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz