Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Chcieli wyłudzić pieniądze od 83-latki metodą "na policjanta"

2017-06-23 13:31:08 (ost. akt: 2017-06-23 13:33:14)

Autor zdjęcia: arch. KMP w Elblągu

83-letnia mieszkanka Elbląga omal nie padła ofiarą oszustów posługujących się metodą „na policjanta”.

Czujny okazał się pracownik kantoru, w którym kobieta chciała zrobić przelew na konto. Pracownik wziął od kobiety telefon z oszustem na linii i po krótkiej rozmowie rozłączył się. „To żaden policjant tylko jakiś przebieraniec” powiedział do kobiety i oddał jej telefon. Kobieta miała zamiar wpłacić na nieznane konto kwotę 20 tysięcy złotych.

Całe zdarzenie swój początek miało wczoraj od telefonu do 83-latki. Najpierw skontaktował się z nią mężczyzna, który znał jej dane i adres a następnie odebrała drugi telefon. Wtedy inny mężczyzna podał się za policjanta i standardowo opowiedział o akcji wymierzonej w oszustów. Powiedział też, że oszuści chcą pobrać na jej konto pożyczkę i w celu ochrony swoich oszczędności polecił kobiecie wypłacenie wszystkich oszczędności i przelanie ich na podane konto w… Berlinie. Mężczyzna utrzymywał stałe połączenie z 83-latką.

Kobieta podjęła z banku 20 tysięcy złotych, ale z uwagi na brak pełnych danych nie mogła w banku zrealizować przelewu. Z banku skierowano ją więc do jednego z kantorów. Tam pracownik szybko zorientował się o co chodzi. Poprosił o telefon, który kobieta trzymała w ręce. Po krótkiej rozmowie… rozłączył się. - To żaden policjant tylko jakiś przebieraniec - powiedział do kobiety i oddał jej telefon – nie będziemy robić żadnego przelewu. Niech się pani zgłosi na policję.

Oszust jednak nie odpuścił i dzwonił jeszcze raz tym razem do kantoru. Wtedy zapewniał, że jest z rodziny kobiety i potrzebuje pieniędzy. Celu i tym razem nie osiągnął. Kobieta zgłosiła sprawę na policję. Dzięki czujności pracownika kantoru ochroniła swoje pieniądze.

Policja przypomina: funkcjonariusze nie dzwonią do mieszkańców, właścicieli firm, instytucji finansowych i nie proponują udziału w prowadzonych przez siebie działaniach 
Funkcjonariusze nigdy nie odbierają pieniędzy, a także nie proszą o ich przekazywanie osobom obcym czy przelewanie na konta bankowe. 

W każdym przypadku, gdy mamy podejrzenia co do uczciwości i intencji osoby, która do nas dzwoni, należy zachować ostrożność, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z policją pod numerem 112 lub 997.
Informacja KMP w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB