środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Artystyczny plener w Kadynach

2017-07-01 20:00:00 (ost. akt: 2017-06-28 15:35:04)

Autor zdjęcia: arch. CSE Światowid

To już jedenasty plener artystyczny pod hasłem „Kadyny - wioska sztuki”.

Warsztaty ceramiczne, malarskie, podróż ze szkicownikiem to tylko niektóre atrakcje, które będą dostępne podczas pleneru, który odbędzie się 4-8.07.2017 r. w Kadynach.

Motywem przewodnim pleneru będzie kadyńska ceramika figuralna i kafle, Podczas pleneru i warsztatów ceramicznych uczestnicy wykonają prace inspirowane dawnymi wzorami naczyń i majoliki Kadyńskiej, w której dominowały motywy zwierząt z okresu secesji i art deco.

Powstaną również kafle piecowe. Podczas pleneru uczestnicy pleneru nauczą się wyrabiać i zdobić kafle, które były szczytowym wytworem ceramiki mazurskiej. Te najbogatsze w treść i rysunki umieszczano w górnej, najwidoczniejszej części pieca. Kaflarstwo mazurskie było niezmiernie bogate w liczne motywy ornamentacyjno – dekoracyjne, na których umieszczano rośliny, zwierzęta i osoby z najbliższego otoczenia.

W warsztatach weźmie udział młodzież z liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, nauczyciele plastyki i instruktorzy pracowni ceramicznych, z Elbląga i Bartoszyc. Zajęcia warsztatowe odbywać się będą na terenie Świetlicy, na plaży w Kadynach, w sąsiedztwie zabytkowej cegielni, na licznych punktach widokowych.

Część prac ceramicznych, które powstaną podczas warsztatów zostanie wypalona w piecu do raku, a pozostała część zostanie poddana obróbce w piecu ceramicznym w pracowni CSE „Światowid”. Warsztaty ceramiczne i malarskie poprowadzą Michała Sęczawa i profesor Wojciech Sęczawa wykładowca rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Paula Załuska, Ewa Bednarska-Siwilewicz.

Uzupełnieniem warsztatów plastycznych będą warsztaty przygotowywania i wypieku chleba w glinianym piecu. Na zakończenie warsztatów odbędzie się degustacja wypieków, będzie można skosztować chleba z dżemem wiśniowym, miodem lub ze smalcem. Za udostępnienie Świetlicy w Kadynach dziękujemy Dyrekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tolkmicku oraz Stowarzyszeniu Kadyny.

Program pleneru
- 5 lipca o godz. 10. 00 ze Świetlicy w Kadynach wyjazd w podróż ze szkicownikiem zwiedzanie Kadyńskiego lasu, czarną droga obok Klasztoru Franciszkanów, do pióropusznikowego jaru.
- 6 lipca od godziny 11 00 prezentacja technik kreatywnych w malarstwie-miejsce Świetlica w Kadynach.
- 7 lipca od godziny 10 00 w Świetlicy Kadynach wspólne wyklejanie glinianej kopuły pieca i warsztaty pieczenia chleba, teren Świetlicy w Kadynach.
- 7 lipca o godz. 18.00 - otwarcie wystawy poplenerowej w Świetlicy w Kadynach.
Informacja CSE Światowid

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB