środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Kąpiel w fontannie może cię słono kosztować

2017-07-12 16:00:56 (ost. akt: 2017-07-12 14:41:47)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Mimo, że w Elblągu działają dwa baseny oferujące moc wodnych atrakcji, to w słoneczne, letnie dni zarówno młodsi jak i starsi elblążanie nadal szukają ochłody w miejskich fontannach. A kąpiele w tych obiektach są surowo zabronione.

Na ten problem zwróciła ostatnio uwagę radna Maria Kosecka (radna niezrzeszona).
— Badania jakości wody w zbiornikach fontann miejskich za każdym razem przynoszą alarmujące wyniki o ich złej, wręcz szkodliwej dla organizmów, jakości. Niestety nie przeszkadza to nieodpowiedzialnym rodzicom na zezwolenie dzieciom na kąpiele w tym chorobotwórczym środowisku — mówi radna.

Z kąpieli w miejskich fontannach, szczególnie zbiornika przy ul. 1 Maja nie radzi korzystać elbląski sanepid. Mimo, że jest on okresowo czyszczony, a woda w tzw. sezonie jest tu wymieniana, to nie należy zapominać, że obiekt działa w obiegu zamkniętym, w którym woda pod wpływem temperatur i zanieczyszczeń szybko zaczyna się psuć. — Woda w takich fontannach może być zanieczyszczona bakteriami chorobotwórczymi — przypomina Marek Jarosz, dyrektor sanepidu.

Kąpiel w miejskich fontannach jest niedozwolona, a za złamanie tego zakazu grozi kara grzywny do 250 zł., o czym mówi art. 55 kodeksu wykroczeń. Ale przede wszystkim wiąże się z utratą zdrowia, a nawet życia. Dlatego radna Maria Kosecka chce, by przy elbląskich fontannach pojawiły się tabliczki zakazujące kąpieli oraz spożywania wody z takich obiektów.

I podkreśla, że chodzi o ustawienie takich znaków przy obiektach działających na ul. 1 Maja i na Placu Słowiańskim. Nie dotyczy to zaś fontanny posadzkowej na placu katedralnym, działającej podobnie jak kurtyna wodna. Tam mali elblążanie z lubością chłodzą się w gorące dni, co nie jest zabronione, choć na razie jest niemożliwe. Ta fontanna została bowiem poważnie uszkodzona w czerwcu br. i nadal czeka na właściwy remont.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aleja #2285494 | 188.146.*.* 13 lip 2017 11:10

  Szczególnie trzeba umieścić tabliczki zakazujące spożywania wody z takich obiektów, bo ludzie nagminnie piją taką wodę a nawet nalewają sobie w pojemniki na zapas. :-D

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aleja #2285488 | 188.146.*.* 13 lip 2017 11:06

  "Czy w adresie skrót placu powinno się pisać z dużej (Pl. ...), czy z małej (pl. ...) litery ? Zarówno całe słowo plac poprzedzające nazwę, jak i jego skrót powinny się zaczynać małą literą, np. plac Defilad, plac Solny, pl. Trzech Krzyży, pl. Na Rozdrożu. Więcej o placach i innych obiektach miejskich - zob. Słownik wyrazów kłopotliwych PWN w haśle ulica, plac, rynek, aleja. Mirosław Bańko"

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jestem za #2285317 | 95.40.*.* 13 lip 2017 08:26

  Trzeba podejmować różne sprawy .Ostrzeżeń nigdy za wiele

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jejku #2284952 | 87.205.*.* 12 lip 2017 18:24

  Brawo pani radna. Poruszyła pani bardzo istotny dla tego miasta temat. Miasto mlekiem i miodem płynące, wiec czym tu się ma zajmować radny?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz