Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Świętowali elbląscy policjanci [zdjęcia]

2017-07-20 16:17:48 (ost. akt: 2017-07-20 17:31:57)

Autor zdjęcia: Magdalena Wójcik

W ramach obchodów Święta Policji dziś (20.07) w elbląskim Światowidzie odbyła się uroczysta gala, na której zostały wręczone odznaczenia, wyróżnienia i przyznano awanse.

Łącznie awansowano aż 110 policjantów, co jest ogromną liczbą. Nie ma jednak wątpliwości, że wszyscy zasłużyli na swoje wyróżnienia. Nasze województwo z roku na rok ma coraz lepsze wyniki, skala przestępczości maleje, a ilość wykrytych przestępstw i wykroczeń znacząco rośnie.

Jak podają statystyki ponad 90% badanych czuje się bezpiecznie, ponad 70% ma do nas zaufanie, ponad 70% badanych, w swoim miejscu zamieszkania, po zmroku, czuje się bezpiecznie prawie 80%. Takie statystyki cieszą nie tylko pracowników policji, ale również obywateli, którzy nie mają powodów do obaw o siebie, bliskich i swoje dobra, w miejscu swojego zamieszkania.

Warto jednak pamiętać, że każdy policjant, to również zwykły człowiek, ma takie same uczucia i problemy jak my, wiedzie normalne życie. Nie zapominajmy o tym i miejmy szacunek do tych, dzięki którym czujemy się bezpiecznie.

— W tym roku polska policja obchodzi 98 rocznicę powstania opowiada Robert Maruszko, komendant elbląskiej policji. — Policja na przełomie tych 98 lat, zmieniała się i zmienia nadal- mówi inspektor Tomasz Klimek, komendant wojewódzki komendy w Olsztynie. — Widać to zarówno w ostatnich latach, jak i miesiącach. Naszą misją jest, abyśmy chronili i pomagali przede wszystkim, a potem byli organem represyjnym. Żebyśmy uczciwego obywatela, w każdej sytuacji, mogli ochronić i mogli mu pomóc, kiedy tylko po taką pomoc się zwróci. A tych, którzy drastycznie naruszają prawo, surowością i stanowczością, żebyśmy karali. I w takim kierunku podążamy. Pomaga nam w tym wiele programów, wiele szkoleń, warto wspomnieć tutaj o aplikacjach "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa", o aplikacji "Moja Komenda", czy też programie "Dzielnicowy Bliżej Nas". Także odtwarzanie i powstawanie nowych posterunków policji, tam, gdzie przez wiele lat, albo w ogóle ich nie było, żeby być bliżej mieszkańców danego rejony, żeby być bliżej obywateli. Taka jest nasza misja i tę misję będziemy prowadzić cały czas. Sposób podziękowania z mojej strony i ze strony komendanta, są to też awanse, zasłużyliście jak najbardziej i za tą waszą ciężką pracę bardzo gorąco wa dziękuję.

— Policja jest formacją, której głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom miasta, gminy i powiatu. Podczas naszej codziennej służby, czy to na drodze, czy wykonując inne czynności, przyświeca nam zasada "pro publico bono". Im skuteczniejsza i bardziej sprawna jest policja, tym poziom naszego bezpieczeństwa jest wyższy. Należy jednak pamiętać, że policja nie jest jakąś obcą, narzuconą przez kogoś formacją, jesteśmy częścią tego wspólnego dobra, jakim jest nasze społeczeństwo. Troszczymy się o nie, dbamy, starając się wypełniać profesjonalnie swoje obowiązki, jednak to za mało. Miarą naszej skuteczności jest pomoc, wsparcie, zrozumienie, na które na szczęście zawsze możemy liczyć ze strony naszych mieszkańców. Dzisiejszy dzień jest naszym świętem, po całym roku odpowiedzialnej służby możemy pokazać się z tej najlepszej strony, pochwalić się sukcesami, wskazać plany na przyszłość, a w szczególności podziękować. Dlatego chcę wam podziękować, w szczególności naszym bliskim, którzy na co dzień znoszą trudy naszej służby, dają oparcie w trudnych chwilach, wykazują się zrozumieniem. Kierując się zasadą "dla dobra wspólnego" przekładamy obowiązki publiczne nad dobro rodzinne. Tym, którzy czekają na nas po powrocie do domu, martwią się, ale zarazem są z nas dumni. Bardzo serdecznie wam dziękuję.

Podczas wystąpień można było posłuchać krótkiej historii policji w naszym kraju, którą przedstawił Sławomir Sadowski.
— Od dawna była policja. 24 lipca 1919 roku, sejm podjął uchwałę o policji i przede wszystkim o bezpieczeństwie obywateli. Różnie to wyglądało w okresie międzywojennym, historiografia powojnie przedstawiała w złym świetle samą Rzeczpospolitą ale naprawdę dużo w tamtym okresie robiono, bardzo dużo robiono właśnie dla policji. Powstały w czasach Piłsudskiego kodeks mówił o odwadze, stanowczości, uczciwości, policjant powinien być uczciwy, powinien zachować wierność dla państwa, słuchać przełożonych i wykonywać ich rozkazy, traktować wszystkich obywateli jednakowo, bez względu na funkcję i pochodzenie. Później ta policja się modernizowała, unowocześniała. Wreszcie okres wojenny, przeżywanie tych strasznych obozów śmierci na terenach wschodnich, wystarczyło, że ktoś był policjantem i oni ponosili śmierć, służąc wiernie państwu polskiemu. I wreszcie okres powojenny, różnie traktowano policjantów. I wreszcie rok 1919 i ustawa o policji i policja się zmienia, rzeczywiście służy narodowi, służy społeczeństwu i stara się to bezpieczeństwo zapewnić. Na zakończenie gratuluję odznaczonym, wyróżnionym, również ja dziękuję a odznakę bardzo serdecznie. Życzę dużo szczęścia, zdrowia, bezpiecznych służb, owocnej pracy, zrozumienia u rodzin i poparcia oraz satysfakcji, zadowolenia i kolejnych awansów — dodaje wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Na miejsce policji w historii zwrócił uwagę również elbląski biskup Jacek Jezierski, które znalazł odniesienie tego organu bezpieczeństwa do czasów biblijnych.
— Historia to niezmiernie ważny element tego typu spotkania. Trzeba historie przypominać, to są nasze korzenie, korzenie także policji, instytucji, którą tutaj dzisiaj czcimy, świętujemy — opowiada biskup. — Zastanawiałem się czy w Biblii, w Piśmie Świętym starego testamentu odnajdziemy formację analogiczną do współczesnej policji. Tak, w polskim tłumaczeniu występuje niejednokrotnie tłumaczenie Straż Nocna. Chodzi tu o strażników miejskich miasta, ustawionych na murach, pilnujących zamknięcia bram miasta wieczorem, reagujących na rozmaite wykroczenia, ostrzeganie miasta przed nadchodzącymi najeźdźcami. Nie odróżniano w czasach biblijnych jeszcze policji, straży miejskiej czy straży pożarnej, chociaż już później w legionach rzymskich były osobne oddziały np. gaśnicze. Policja od grackiego oznacza "polis", co oznacza i miasto i państwo. Polskiej elbląskiej policji życzę spokojnych dni i lat, wszystkiego najlepszego.

Wszyscy policjanci otrzymali wiele podziękowań za ich codzienny trud i poświęcenie.
— Chciałbym wam podziękować za to ca na co dzień robicie, za wasz ciężki i odpowiedzialny trud, który musicie pokonywać codziennie, w mundurze, ale również za te czyny, które wykonujecie bez munduru mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Bardzo często się zdarza, że reagujecie na wszelkie nieprawidłowości, które się zdarzają. Bardzo dziękuję w imieniu całego społeczeństwa warmińsko-mazurskiego, bo wdzięczność wszystkich instytucji, ona jest ważna, ale bardzo ważną wdzięcznością, jest ta od poszczególnych obywateli. I dzisiaj jej nie brakuje. Nasze województwo jest coraz bardziej bezpieczne i za to chciałbym wam podziękować i pogratulować wszystkim dzisiaj odznaczonym. Dziękuję wam bardzo i życzę wam, waszym rodzicom oraz tym, którzy dzisiaj pełnią służbę i tutaj być nie mogą, wszystkiego dobrego.

Wyróżnienia, które otrzymali policjanci, to nie jedyna mila rzecz, która ich spotkała. W planach są poważna inwestycje, a największa z nich, to budowa nowej Komendy Miejskiej Policji w Elblągu oraz posterunków w Młynarach i tolkmicku. Ponad to ma zostać zakupiony nowy sprzęt, sprzęt transportowy oraz uzbrojenie. Przewidziane są również podwyżki na rok 2019.

Wszyscy policjanci bez wątpienia zasłużyli na liczne pochwały i przyznane wyróżnienia. W końcu, to dzięki nim możemy czuć się bezpieczni, zarówno w dzień, jak i w nocy. Miejmy nadzieję, że och praca będzie doceniana każdego dnia, nawet w sytuacjach niekoniecznie przyjemnych. Pamiętajmy, że to oni bronią nas, dbają o bezpieczeństwo, a czasem nawet narażają życie.

Dalsza część obchodów związanych ze Świętem Policji odbędzie się w niedzielę na placu Zygmunta Augusta w Elblągu. Przewidziane są różnorodne atrakcji i pokazy, na które przyjść może każdy mieszkaniec.
mw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB