Fontanna będzie jak nowa

2017-07-21 09:39:31(ost. akt: 2017-07-21 09:47:15)
W czwartek robotnicy oczyścili fontannę z zalegającego gruzu i zdemontowali uszkodzone dysze

W czwartek robotnicy oczyścili fontannę z zalegającego gruzu i zdemontowali uszkodzone dysze

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W czwartek (20.07) ruszyła długo wyczekiwana naprawa fontanny posadzkowej na placu katedralnym. Robotnicy m.in. oczyścili nieckę z zalegającego gruzu i zdemontowali uszkodzone dysze. Remont uszkodzonego obiektu ma się zakończyć jeszcze w lipcu.
Fontanna posadzkowa została uszkodzona 2 czerwca. Dzień wcześniej na placu rozstawiono scenę na festyn z okazji Dnia Dziecka. 25-letni kierowca półciężarówki mercedes wjechał na plac najprawdopodobniej po to, by zabrać stąd zdemontowane elementy sceny. Niestety, konstrukcja fontanny nie wytrzymała ciężaru i zapadła się, poważnie niszcząc nie tylko kafle, ale także wewnętrzne elementy instalacji. Kierowca tłumaczył wtedy policjantom, że nie wiedział, iż w tym miejscu znajduje się fontanna.

Miasto do oszacowania start powołało rzeczoznawcę, który przygotował kosztorys prac naprawczych. Opiewa na 70 tysiące złotych. Co ważne, starty zostaną pokryte z ubezpieczenia kierowcy, który zniszczył fontannę.
W czwartek (20.07) robotnicy firmy EKOINBUD, która wykonywała fontannę w 2014 roku, rozpoczęli remont uszkodzonego obiektu. W ten sposób Miasto zachowa trwającą wciąż gwarancję.

— W zakresie prac jest oczyszczenie niecki z gruzu, naprawa izolacji, montaż nowych elementów konstrukcji, naprawa uszkodzonej instalacji sanitarnej, a także dostawa i montaż płyt granitowych. Zakończenie prac planowane jest na 28 lipca, możliwe jednak, że zakończą się one nieco wcześniej. O uruchomieniu fontanny będziemy oczywiście informować — mówi Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

To już drugie takie uszkodzenie, chociaż pierwsze nie było aż tak poważne. Za pierwszym razem fontanna została uszkodzona przed Świątecznymi Spotkaniami Elblążan w grudniu w 2015 r. Po tych incydentach pojawiły się głosy, że obszar placu lub fontanny warto wygrodzić lub postawić na tym terenie znaki informujące o zakazie wjazdu. Urzędnicy byli jednak dalecy od stosowania takich rozwiązań. I wymyślili inny sposób, który ma skutecznie wskazać, że plac jest miejscem szczególnym.

— W chwili obecnej przy fontannie na skwerze katedralnym Zarząd Zieleni Miejskiej, na wniosek Departamentu Promocji i Kultury UM, ustawił wzdłuż ulicy Wodnej sześć ławek. Ławki są przykręcone do podłoża, nie są jednak z nim trwale związane i mają stanowić zabezpieczenie przed ewentualnym wjazdem samochodów w pobliże fontanny, przy okazji zabezpieczono w ten sposób dodatkowe miejsca do siedzenia – dodaje Łukasz Mierzejewski.
as

Źródło: Dziennik Elbląski