Fontanna znowu tryska wodą

2017-07-26 12:11:21(ost. akt: 2017-07-26 12:46:06)
Fontanna po remoncie

Fontanna po remoncie

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Niespełna tydzień trwała naprawa uszkodzonej w czerwcu fontanny posadzkowej na placu katedralnym. Fontanna jest już w pełni sprawna. Remont obiektu kosztował 70 tysięcy złotych.
Robotnicy firmy EKOINBUD, która wykonywała fontannę w 2014 roku, rozpoczęli prace naprawcze w ubiegły czwartek (20.07). W ten sposób Miasto zachowało trwającą wciąż gwarancję.

— Prace miały potrwać do 28 lipca, ale udało się je zakończyć wcześniej. Jeszcze jutro na obiekcie zostanie wymieniony jeden kafel, ale jego obecny brak nie wpływa na działanie wodotrysku. Fontanna jest już sprawna i znowu działa — informuje Joanna Urbaniak rzecznik prasowy UM w Elblągu.

W zakres wykonanych prac weszło oczyszczenie niecki z gruzu, naprawa izolacji, montaż nowych elementów konstrukcji, naprawa uszkodzonej instalacji sanitarnej, a także dostawa i montaż płyt granitowych. Całość wraz z naprawą kosztowała 70 tysięcy złotych.

Co ważne, starty zostały pokryte z ubezpieczenia kierowcy, który zniszczył fontannę w feralny piątek, 2 czerwca. Dzień wcześniej na placu rozstawiono scenę na festyn z okazji Dnia Dziecka. 25-letni kierowca półciężarówki mercedes wjechał na plac najprawdopodobniej po to, by zabrać stąd zdemontowane elementy sceny. Niestety, konstrukcja fontanny nie wytrzymała ciężaru i zapadła się, poważnie niszcząc nie tylko kafle, ale także wewnętrzne elementy instalacji. Kierowca tłumaczył wtedy policjantom, że nie wiedział, iż w tym miejscu znajduje się fontanna. Funkcjonariusze odstąpili od ukarania go mandatem, ale sporządzili dokumentację na potrzebę uzyskania ewentualnego odszkodowania

To było drugie takie uszkodzenie fontanny, chociaż pierwsze nie było aż tak poważne. Za pierwszym razem fontanna została uszkodzona przed Świątecznymi Spotkaniami Elblążan w grudniu w 2015 r. Po tych incydentach pojawiły się głosy, że obszar placu lub fontanny warto wygrodzić lub postawić na tym terenie znaki informujące o zakazie wjazdu. Urzędnicy byli jednak dalecy od stosowania takich rozwiązań. I wymyślili inny sposób, który ma skutecznie wskazać, że plac jest miejscem szczególnym.
— W chwili obecnej przy fontannie na skwerze katedralnym Zarząd Zieleni Miejskiej, na wniosek Departamentu Promocji i Kultury UM, ustawił wzdłuż ulicy Wodnej sześć ławek. Ławki są przykręcone do podłoża, nie są jednak z nim trwale związane i mają stanowić zabezpieczenie przed ewentualnym wjazdem samochodów w pobliże fontanny, przy okazji zabezpieczono w ten sposób dodatkowe miejsca do siedzenia – dodaje Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego UM w Elblągu.
as

Źródło: Dziennik Elbląski