środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Pętla Żuławska z nominacją do 7 Nowych Cudów Polski

2017-08-16 09:51:06 (ost. akt: 2017-08-16 10:10:34)
Zalew Wiślany

Zalew Wiślany

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

National Geographic po raz kolejny rozstrzygnie plebiscyt na 7 Nowych Cudów Polski. Nominowane są 32 miejsca. Wśród nich Pętla Żuławska.

Przedstawiciele dziewięciu samorządów z dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego (gminy i miasta Braniewo, gminy Cedry Wielkie, Krynicy Morskiej, Malborka, Nowego Dworu Gdańskiego, powiatu sztumskiego, Tolkmicka i oczywiście Elbląga) podpisali w czerwcu 2013 roku w Elblągu dokument powołujący do życia spółkę Pętla Żuławska. 


Pętla Żuławska to sieć portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych o najwyższej jakości, które powstały w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I”, który został uznany za jedno z kluczowych przedsięwzięć turystycznych o znaczeniu ponadregionalnym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013 Działanie 6.4 „Inwestycje w projekty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”. Projekt realizowany jest przez partnerów samorządowych z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz Regionalny Zarząd Gospodarki wodnej w Gdańsku.

Oprócz szlaków wodnych zgromadzonych wokół delty Wisły i infrastruktury dla turysty wodnego, Pętla Żuławska łączy ze sobą liczne atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym Żuław Wiślanych.

To obszar niezwykle bogaty w unikatowe w skali kraju obiekty historyczne: zamki gotyckie czy domy podcieniowe, a także zabytki hydrotechniczne: mosty zwodzone czy śluzy. Obszar Pętli Żuławskiej to bez wątpienia miejsce wypoczynku, aktywnej rekreacji, niezwykłych krajobrazów i fascynującej przyrody.

Głosowanie potrwa do 31 sierpnia, na stronie:
7cudow.national-geographic.pl
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB