Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Elblążanie pomagają ofiarom nawałnicy w Borach Tucholskich

2017-08-25 14:09:19 (ost. akt: 2017-08-25 15:31:11)
W HOW "Bryza" trwa zbiórka darów

W HOW "Bryza" trwa zbiórka darów

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Przyda się im wszystko - od koców i materacy, przez środki czystości, a nawet ubrania. Potrzebują wody pitnej i suchych produktów żywnościowych. W Harcerskim Ośrodku Wodnym "Bryza" trwa zbiórka darów, które trafią do poszkodowanych przez nawałnicę, która spustoszyła tereny Pomorza i Borów Tucholskich.


W nocy z 11 na 12 sierpnia przez tereny Pomorza przeszła potężna nawałnica, której skutki okazały się tragiczne przede wszystkim dla miejscowości znajdujących się na obszarze Borów Tucholskich: Chojnic, Rytla, Suszku. Katastrofalny bilans nawałnicy to sześć ofiar śmiertelnych. Tylko na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ucierpiały dwa tysiące domów.

W pierwszych godzinach po kataklizmie 110 tysięcy osób pozbawionych było energii elektrycznej. Lasy Państwowe oszacowały straty w drzewostanie na 8,2 mln m sześć. drewna, a 45 tysięcy hektarów lasów będzie potrzebowało odnowienia. Oszacowano, że uprzątnięcie powalonych drzew zajmie 2 lata.

Skutki nawałnicy to także tragedia wielu rodzin, którzy w ciągu kilkunastu minut stracili często dorobki całego życia. W pomoc poszkodowanym włączyli się także harcerze z Komendy Hufca Elbląg i w piątek (25.08) rozpoczęli zbiórkę darów od ludzi wielkiego serca, które zostaną przekazane wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku katastrofy.

— Jak coś się dzieje, to harcerz pierwszy do pomocy. Na służbie przez całe życie, to nasza dewiza. Co dzień budzę się z dachem nad głową, w ciepłym łóżku i nic nie kapie mi na nos. A ci ludzie nie mają w tej chwili nic. Jestem niepełnoletni i nie mogę pomóc fizycznie przy usuwaniu skutków nawałnic, więc cieszę się, że mogę chociaż posiedzieć tu i przyjmować rzeczy, które do nas napływają — mówi druh Karol Zych z Komendy Hufca Elbląg.

Już od godziny 10 rano w piątek, pomieszczenia HOW "Bryza" zaczęły zapełniać się pierwszymi darami.
— Szczęście od Boga, że ta tragedia nas nie dotknęła. Ja mam w tamtych rejonach rodzinę i bardzo współczuję wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku nawałnicy. Jak tylko dowiedziałem się o zbiórce od razu przyjechałem zapytać harcerzy, czy przyjmą ode mnie rzeczy. Przywiozłem materace, także dmuchane, koc, pledy, wodę, a nawet chlebak, który kiedyś żona dostała w prezencie — wylicza elblążanin, Piotr Kobierowski, który pojawił się w HOW "Bryza" w piątek (25.08). — W domu, w garażu mam jeszcze dwa namioty. Jeśli zajdzie taka potrzeba przyjadę tu jeszcze w sobotę z resztą rzeczy.

Bo przyda się tak naprawdę wszystko: łańcuchy do pił a także paliwo i olej do tych urządzeń, plandeki, folie do przykrywania dachów, artykuły żywnościowe z długim terminem przydatności, miotły, grabie, taczki, latarki, baterie, jednorazowe naczynia i sztućce, koce, kołdry, pościele, ręczniki, papier toaletowy i ręczniki kuchenne, płyny do naczyń, worki na śmieci, środki czystości i higieny osobistej a także woda, najlepiej w butelkach po 5 litrów.

— Myślę, że ci ludzie nie pogardzą nawet ziarnkiem zboża. Straty w każdej miejscowości są inne i zależą od tego, jak zawiał wiatr. Jednym zerwał dach, a innym powalił dom. Ci ostatni nie mają nawet przysłowiowej skarpetki — dodaje Karol Zych.

Dla harcerskiej braci skutki nawałnicy są podwójnie tragiczne, bo feralnej nocy na terenie Borów Tucholskich, w okolicach miejscowości Suszek, obozowali ich koledzy z Okręgu Łódzkiego Związku Harcerstwa Polskiego. W wyniku nawałnicy śmierć poniosły dwie harcerki w wieku 13 i 14 lat.
— Instruktorzy nie zdążyli ich wyprowadzić do młodnika, czyli młodego lasu, gdzie wszyscy harcerze mieli bezpiecznie przeczekać nawałnicę. Widocznie "góra" miała dla nich inny plan... Łączymy się w bólu z ich rodzinami i przekazujemy na ich ręce nasze kondolencje — dodaje Karol Zych.

Zbiórka darów w HOW "Bryza" potrwa dziś do godz. 18 i będzie kontynuowana także w sobotę (26.08), w godzinach od 10 do 18.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pawel #2314121 | 78.88.*.* 25 sie 2017 14:41

    Grudziądz to nie Bory Tucholskie,nie ta strona Wisły:)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz