Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

To będzie szpital nowych możliwości

2017-08-30 13:30:01 (ost. akt: 2017-08-30 14:01:12)
Podpisanie umowy na inwestycję

Podpisanie umowy na inwestycję

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

W Szpitalu Miejskim powstanie nowy blok operacyjny z pięcioma nowoczesnymi salami, a 10 oddziałów zostanie gruntownie zmodernizowanych. Inwestycja pochłonie prawie 40 mln zł, z czego 33 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania.

Połączenie szpitali miejskich przy ul. Żeromskiego i Komeńskiego w jedną placówkę zaowocowało nie tylko zahamowaniem lawinowo rosnącego długu pierwszego z zakładów, ale pozwoliło także po na uzyskanie przez połączony Szpital Miejski im. Jana Pawła II wyższego stopnia referencyjności, a co za tym idzie otworzyło możliwość sięgnięcia po środki unijne na modernizację tej placówki. W środę (30.08) prezydent Elbląga Witold Wróblewski podpisał z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem umowę na dofinansowanie do tej inwestycji.

Do Elbląga trafiło prawie 33 mln zł unijnych środków.
—To największy projekt, jaki dofinansowywaliśmy w służbie zdrowia w tej kadencji i perspektywie finansowej. Te pieniądze jednak nie pojawiły się znikąd: są efektem przyjętej wcześniej strategii połączenia obu szpitali, a także bardzo dobrze napisanego wniosku — podkreślał marszałek Brzezin.
Wnioskodawcą w konkursie był szpital.

— Miasto zabezpieczyło zaś 7 mln zł, które było wkładem własnym do inwestycji. Dzięki niej do 2020 roku, za 40 mln zł, uzyskamy szpital o dobrych standardach i świetnie wyposażony, tak by mógł zapewniać usługi medyczne na właściwym poziomie – dodał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

W ciągu najbliższych trzech lat w placówce przy ul. Komeńskiego powstanie nowoczesny blok operacyjny z pięcioma salami i centralną sterylizatornią. Będzie on połączony z budynkiem głównym szpitala 3-poziomowym łącznikiem z dwiema windami szpitalnymi. Gruntowna modernizacja czeka także 10 oddziałów szpitalnych: chirurgii dziecięcej, chirurgii ogólnej i onkologicznej, położniczo-ginekologiczny z pododdziałem neonatologicznym, otolaryngologiczny, pediatryczny, chirurgii urazowo-ortopedycznej (z pododdziałem chirurgii ręki), okulistyczny, rehabilitacyjny i rehabilitacji kardiologicznej.

— Został już wyłoniony inżynier kontraktu, który przeanalizował dokumentację techniczną. Obecnie trwają prace zespołu nad przygotowaniem przetargu na roboty budowlane i dostawy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze prace rozpoczną się już na początku 2018 roku — mówi Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego im. św. Jana Pawła II.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. GieTek #2318396 | 94.254.*.* 1 wrz 2017 08:55

    Malkontenci dokładnie czytajcie: wartość inwestycji to 40 mln, a w tym ŚRODKI UNIJNE to 33 mln. Gdyby nie członkostwo w Unii na ile by nas było stać ?! I tak na każdym kroku, przy każdej inwestycji.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz