To będzie pierwszy taki Ptasi Ogród w Elblągu

2017-09-04 18:00:42(ost. akt: 2017-09-04 15:11:33)
Tak będzie wyglądał Ptasi Ogród (wizualizacja komputerowa Maciej Marcinkowski)

Tak będzie wyglądał Ptasi Ogród (wizualizacja komputerowa Maciej Marcinkowski)

Już niedługo teren za siedzibą elbląskiego oddziału PTTK pokryje się zielenią roślin, a w karmnikach zamieszkają ptaki, które chętnie upodobały sobie życie w mieście. Jeszcze jesienią będziemy mieli w centrum Elbląga pierwszy tego typu "Ptasi Ogród".
Siedziba PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej znajduje się w jednej z najpiękniejszych kamienic w samym centrum Elbląga, przy zabytkowym Parku Planty.

— Za budynkiem posiadamy ponad 500 metrów niezagospodarowanej przestrzeni. Wiosną tego roku teren został uporządkowany społecznie przez członków PTTK i wtedy właśnie powstał pomysł realizacji “Ptasiego Ogrodu”. Chcieliśmy, aby było to miejsce do prowadzenia edukacji przyrodniczej dla dzieci, młodzieży i elblążan. Marzyło się nam, by stworzyć w tym miejscu przestrzeń, w której przewodnicy, jak i cała nasza kadra programowa, będą mogli prowadzić zajęcia — opowiada Leszek Marcinkowski, prezes elbląskiego PTTK.

Na realizację projektu członkom elbląskiego PTTK udało się zdobyć grant w wysokości 12 tys. zł. w programie Funduszu Społecznego Grupy Żywiec. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na przygotowanie terenu pod ogród, zakup niezbędnych narzędzi do pracy oraz roślin i krzewów.

— W “Ptasim Ogrodzie” posadzimy rośliny, które wyjątkowo upodobały sobie ptaki takie jak np. berberys, bez czarny czy jarząb. W ogrodzie znajdą się tablice informacyjne i edukacyjne, karmniki, budki lęgowe i poidełka dla ptaków, miejsce na ognisko, a także altana i różnego rodzaju siedziska z drewna — dodaje Kamil Zimnicki, wiceprezes elbląskiego PTTK.

Projekt rozpocznie się we wrześniu i potrwa do maja 2018 roku. W tym czasie zaplanowano około 75 wydarzeń, z czego lwią cześć będą stanowiły zajęcia terenowe, m.in. obserwacja i dokarmianie ptaków, prezentacja roślin oraz gry i zabawy tematyczne. Nie zabraknie także warsztatów, na których uczestniczy nauczą się robić m.in. karmniki dla ptaków. Zaplanowano również otwarte wykłady dla elblążan, które zgłębią tajemnice migracji ptaków i ich życia w miejskiej dżungli.

— Bo miasto to wbrew pozorom świetne miejsce na obserwacje ptaków. Zwykle potrafimy bez trudu rozróżnić wróble, wrony, kawki, czy sroki. A przecież w koronach drzew kryją się jeszcze raniuszki, kowaliki, jemiołuszki, sosnówki, czy kolorowe sikorki. Liczymy na obecność takich gatunków właśnie w naszym ogrodzie. Sikory spróbujemy np. zwabić nagranymi i puszczonymi z głośników trelami, które te ptaki wydają podczas godów. Inne skusimy pysznościami: owocami z krzewów posadzonych w "Ptasim Ogrodzie" i nasionami — dodaje Leszek Marcinkowski.

Wszystkie działania realizowane w"Ptasim Ogrodzie" będą prowadzone przez kadrę programową PTTK przy współpracy partnerów projektu, którzy będą wspierać projekt zarówno merytorycznie jak i finansowo. Przy powstaniu wizualizacji projektu zagospodarowania "Ptasiego Ogrodu" pomogła inż. Iwona Morawska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu, a elementy małej architektury w ogrodzie wykona Tartak Jagodno. Powstanie tablic informacyjnych sfinansuje Nadleśnictwo Elbląg, a Biblioteka Elbląska zobowiązała się do nieodpłatnego udostępnienia ilustracji i opisów roślin z zabytkowych zbiorów swoich zielników. Zaś wsparcie merytoryczne przy prowadzeniu zajęć i warsztatów przyrodniczych zaoferował Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz specjaliści ze stacji ornitologicznej PAN w Gdańsku. Ci ostatni przeprowadzą także warsztaty z obrączkowania ptaków dla dzieci i młodzieży.

— Przed nami mnóstwo pracy. Działania rozpoczynamy już we wrześniu od przygotowania terenu i wykonania nasadzeń, do których zaprosimy również mieszkańców Elbląga. Zimą także będziemy mieli pole do popisu, bo to przecież okres, kiedy zwierzęta wymagają szczególnej troski i trzeba pomóc w ich dokarmianiu. W ten sposób ogród będzie żył przez cały rok — dodaje Kamil Zimnicki.
as

Źródło: Dziennik Elbląski