Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Tak obradowali elbląscy radni [zapis relacji na żywo]

2017-09-07 10:00:01 (ost. akt: 2017-09-07 16:12:06)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

W czwartek (07.09) odbyła się kolejna w tej kadencji sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Oto jak relacjonowaliśmy przebieg obrad na żywo.

 • Treść odświeża się automatycznie. Ostatnie odświeżenie: dzisiaj, 19:53

 • 7 wrz 2017 15:46
  Radni zakończyli przyjmowanie rezolucji. Prezydent na wszystkie interpelacje, wnioski i oświadczenia odpowie na piśmie. Następna sesja będzie miała charakter uroczysty i będzie dotyczyła obchodów roku gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Odbędzie się 28 września w Galerii EL.
  Dziękujemy ze śledzenie naszych obrad.
 • 7 wrz 2017 15:27
  Do miasta wystąpiła prywatna firma, która poprosiła o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu o pow. 2,0000 ha, przy ul. Kwiatkowskiego na Modrzewinie. Tu miałoby powstać - według planów firmy - centrum motosportowe. Na tę propozycję nie ma jednak zgody radnych. W głosowaniu 15 rajców opowiedziało się przeciw przyjęciu tej rezolucji.
 • 7 wrz 2017 15:22
  Radni wypowiedzieli się także ws. ujednolicenia pisowni nazw ulic w mieście: „Aleja Tysiąclecia”, „Osiedle Marynarzy”, „Plac Dworcowy”, „Plac Grunwaldzki”, „Plac Kazimierza Jagiellończyka”, „Plac Słowiański”, „Plac Wolności”. Radny Zenon Lecyk wnosi także, by ujednolić nazwę ulicy Agrykola, jako jedynej właściwej.
  - Niektórzy mówią Agrikoli czy Agrykoli odmieniając te nazwę, to wymaga zmian - uważa radny.

 • 7 wrz 2017 15:16
  Radni jednogłośnie przyjęli także nazwę dla ronda przy zbiegu ulic Legionów i Konopnickiej. Od dziś ten plac będzie nosił nazwę Rondo Tarnopol, od miasta na Ukrainie, które jest miastem partnerskim Elbląga. W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia podpisania umów o współpracy między miastami.
 • 7 wrz 2017 15:03
  W ostatecznym głosowaniu czterech uchwał zmieniających nazwy elbląskich ulic w każdym przypadku za przyjętymi zmianami była zdecydowana większość radnych. Rezolucje i zmiany weszły zatem w życie.

 • 7 wrz 2017 14:59
  Głos zabiera także radna Kosecka:
  - Szkoda że nie przeprowadziliśmy dekomunizacji z patriotycznego obowiązku, tylko z nadania ustawy. Nie zgadzam się ze stanowiskiem SLD: hołubienie dowódcy armii najeźdźców na Polskę nie mieści mi się w głowie. Jak tak można? - mówi radna.
  - Czy spółdzielnie dostaną pieniądze na wymianę tablic przy klatkach, czy nowe napisy na blokach. Czy te koszty poniosą mieszkańcy w podwyżkach czynszów za swoje lokale? - pyta radny Turlej.
  - Brak jest podstaw prawnych, by samorząd terytorialny rekompensował takie koszty np. wspólnotom - odpowiada wiceprezydent Janusz Nowak.
 • 7 wrz 2017 14:46
  Zmian w nazwach ulic nie chcą także poprzeć radni klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
  — Nasze szczególne zaniepokojenie budzą zapowiedzi usuwania upamiętnień lewicowych formacji zbrojnych walczących w okresie II wojny światowej z niemieckim okupantem, a także postaci związanych z lewicowym ruchem niepodległościowym — wyjaśnia Wojciech Rudnicki, przewodniczący klubu SLD.
  I dalej, według radnych SLD, kpt. Diaczenko, to "Niski rangą oficer, którego brawurowy rajd przez Festung Elbing próbuje się zdeprecjonować w imię różnych pobudek". Armia Ludowa zaś to " kilkudziesięciotysięczna organizacja walcząca z okupantem"
  — 74 proc.jej żołnierzy było pochodzenia chłopskiego, 25 proc. - robotniczego (...) Dowództwo Okręgu Warszawskiego AL zginęło w powstaniu. Gen. Bór-Komorowski odznaczał walczących tam alowców Krzyżami Walecznych i Orderami Virtuti Militari. Czy Instytut Pamięci Narodowej tak ochoczo postulujący odebranie nazwy ulicy, wystąpi także o odebranie odznaczeń? — pyta radny.
  Rodzina Nalazków zaś "to jednoznaczna gloryfikacja bohaterstwa i tragizmu rodziców sześciorga ich dzieci ginących dla Polski z rąk hitlerowców w ciągu 1943 roku (...) i nie można się zgodzić z tym, że uzasadnienie Instytutu jednocześnie przekreśla bohaterstwo i tragizm, bo Rodzina Nalazków miała przeszłość lewicową". Według radnych SLD podważa się także "wartość dorobku kultury i dramaturgii polskiej", wymazując z mapy miasta nazwisko Leona Kruczkowskiego.
 • 7 wrz 2017 14:46
  Radni rozpoczynają dyskusję w kwestii przyjęcia uchwały zmieniającej nazwy czterech ulic w mieście. Przypomnijmy: ulica Amii Ludowej ma nosić nazwę Generała Władysława Andersa, ulica Kapitana Diaczenki - Starowiejska, ulica Leona Kruczkowskiego - Zbigniewa Herberta, a ulica Rodziny Nalazków - Józefa Wybickiego.
  W tej sprawie o głos poprosił elblążanin Longin Marek Płoski.
  - Mieszkam na ul. Armii Ludowej. W tym wszystkim jest polityczna nagonka IPN na dekomunizację. W Armii Ludowej komunistów jako takich było mało a nawet bardzo mało. Zmiany nie będą bezkosztowe; trzeba będzie zmienić dowody i mnóstwo innych dokumentów - uzasadnia elblążanin.

 • 7 wrz 2017 14:32
  Radni przyjęli także rezolucję ws. utrzymania czystości i porządku na terenie gminy i miasta. Od tego momentu właściciele nieruchomości, w okresie grzewczym od 1 października do 30 kwietnia, mogą zbierać selektywnie popiół z palenisk i przekazywać go do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK). Na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów wprowadzono także nowe napisy na pojemnikach i workach do selektywnej zbiórki odpadów w kolorach żółtym i brązowym.
 • 7 wrz 2017 14:31
  Po przerwie radni długo dyskutowali nad przyjęciem planu zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego na lata 2017-2030. Wątpliwości radnych budziły w dużej mierze nierozwiązane problemy w spółce Tramwaje Elbląskie. W ostateczności plan został przyjęty głosami 17 radnych.


 • 7 wrz 2017 13:32
  Po głosowaniu radnych przewodniczący Pruszak ogłosił 15 minut przerwy.
 • 7 wrz 2017 13:23
  Radni przyjęli także uchwałę ws. bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom, które wykonane będą na terenie miasta jeszcze w tym roku. Bezpłatnych szczepionek starczy dla ponad 300 dzieci urodzonych w latach 2015 i 2016. Na same szczepienia zostanie przeznaczonych nieco ponad 70 tys. zł.
  - Prosiłabym, aby radni byli na bieżąco informowani, jakie poradnie zdrowotne będą przystępowały do konkursów na wykonawstwo tych szczepień - dodaje Maria Kosecka.
 • 7 wrz 2017 13:17
  Przechodzimy do procedowania uchwał. Radni przyjmują m.in. rezolucję ws. likwidacji poradni położniczo-ginekologicznej przy ul. Myliusa. Poradnia znajduje się w innej dzielnicy niż szpital miejski, w którym funkcjonuje poradnia położniczo-ginekologiczna przy ul. Komeńskiego 35. Z organizacyjnego oraz ekonomicznego punktu widzenia zasadne jest połączenie kontraktów obu poradni i skupienie świadczonych usług w jednej poradni znajdującej się w Przychodni Szpitala Miejskiego w tejże lokalizacji.
  - Wydłużając czas pracy poradni można w pełni zrealizować kontrakt z NFZ. Ponadto możliwość skorzystania z przyszpitalnego laboratorium poprawi szybkość i jakość opieki medycznej dla pacjentek. Zmiany organizacyjne nie pociągną za sobą redukcji kadrowych, ponieważ personel przychodni przy ul. Myliusa 20 zostanie zatrudniony przy ul. Komeńskiego 35 - tłumaczył w środę (6.09) wiceprezydent Jacek Boruszka.
  W tej kwestii oponuje radna Maria Kosecka.
  - Ile pacjentek korzysta z porad na Myliusa? Nie potrafiono mi odpowiedzieć na to pytanie. Więc w jaki sposób teraz mamy podchodzić do likwidacji tej placówki? - pyta radna.
  - Zmiany wynikają wprost z rozporządzenia ministra zdrowia. Przepisy się zmieniły i nie możemy ich łamach - tłumaczy radny Derlukiewicz (PO)
  W głosowaniu za przeniesieniem poradni było 21 radnych, jedna była przeciwna, a jedna wstrzymała się od głosu.
 • 7 wrz 2017 12:55
  Radni przechodzą do zadawania pytań:
  - Czy Departament Edukacji i Sportu przystąpi do inwentaryzacji przyszkolnych obiektów sportowych? A czy jeśli on powstał, to czy znajduje się w nim budowa boiska przyszkolnego przy SOS-W przy ul. Kopernika? Proszę także o usunięcie uschniętych drzew w ciągu ul. Legionów, od wjazdu z Piłsudskiego do ronda. (Jolanta Janowska (PiS)
  - nie otrzymałem odpowiedzi na temat modernizacji stadionu piłkarskiego na Agrykola i innych remontów planowanych na tym obiekcie, począwszy od 2018 roku. Kolejne pytanie: czy jest przygotowany przetarg na toaletę z podgrzewaną podłogą za 100 tys. zł, która ma stanąć na ul. Mickiewicza, (Rafał Traks, PiS)
  - zarośnięte trawniki, nierówne pozapadane chodniki, samochody parkujące gdziekolwiek i śmieci. To obraz Elbląga, trochę inny niż ten widoczny z okien ratusza miejskiego (Maria Kosecka, niezrzeszona).
  - kiedy wróci ruch kołowy na ul. Narciarskiej? (Andrzej Tomczyński, SLD)
 • 7 wrz 2017 12:41
  Andrzej Tomczyński (SLD):
  - na elbląskich ulicach pojawiły się elementy - znaki poziome, wskazujące że zbliżamy się do szkoły, to na pewno zwiększy bezpieczeństwo dzieci. Potrzeba ich znacznie więcej.

  Michał Missan (PO):
  - proszę o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie nazwania ronda u zbiegu ulic. Teatralna-Robotnicza. Takie rozwiązanie spowoduje demokratyczny wybór nazwy.
 • 7 wrz 2017 12:38
  Antoni Czyżyk (PO):
  - wiele miast doceniając dawców szpiku kostnego stosuje w ich przypadku uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Czy taką ulgę możemy wprowadzić także w Elblągu? Takich osób w naszym mieście jest ok. 10.


  Ryszard Klim (SLD):
  - od dziesiątek lat mamy ten sam, przestarzały system funkcjonowania spółek komunalnych, choć niektóre z nich prowadzone są bardzo kompetentnie. Proszę po raz kolejny o wskazanie zasad nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi.

  Paweł Kowszyński (PiS)
  Niezagospodarowane działki na ul. Komeńskiego nr 13 i 15 od lat zarastają chwastami sięgającymi do 2 metrów wysokości. Proszę o uporządkowanie tego terenu, by zapanował tam ład i porządek, a okoliczni mieszkańcy czuli się bezpiecznie.
 • 7 wrz 2017 12:28
  Halina Sałata (PiS):
  - proszę o opracowanie strategii kultury dla miasta Elbląg. Obecna była ważna do 2012 roku

  Robert Turlej (PO):
  - Od lat praktykowana była zasada o nadawaniu nazywaniu rond w mieście od nazw miast partnerskich. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nastąpiły odstępstwa od tego. Proszę o opracowanie zasad, w jaki sposób powinny być w przyszłości nazywane elbląskie ronda.
 • 7 wrz 2017 12:22
  Kolejny punkt sesji to wnioski i interpelacje radnych:

  Rafał Traks (PiS):
  - 554 lata temu flota elbląska wspólnie z flotą gdańską zgromiła flotę krzyżacką. Okazja do upamiętnienia tych obchodów jest Bitwa na Zalewie Wiślanym, w których po raz kolejny nie uczestniczymy. Proponujemy promenadę naprzeciwko Bulwaru Zygmunta Augusta upamiętnić nazwą Floty Elbląskiej (interpelacja wspólna wraz z radnym Pawłem Kowszyńskim PiS)
  - ponad 300 mln zł trafiło do samorządów z ministerstwa sportu na dofinansowanie do hal sportowych, budowę boisk, etc. Elbląg nie przystąpił do tego projektu z żadnym wnioskiem, bo prezydent powiedział że nie ma takiej potrzeby i środków. A dziś wiemy, że tych pierwszych jest wiele. W samej SP nr 21 potrzeba takiego remontu, podobnie jak na zapleczu szkoły sportowej na ul. Agrykola. Czy władze Elbląga nadal nie będą chciały przystąpić do tego projektu?
 • 7 wrz 2017 12:01
  Prezydent Witold Wróblewski składa sprawozdanie ze swojej działalności między sesjami:
  - 30 czerwca brałem udział w spotkaniu grup roboczych z Elbląga i Kaliningradu, który przygotowują wspólny wniosek unijny. Z naszej strony staramy się o dofinansowanie do modernizacji Parku Dolinka, czekamy na ogłoszenie terminu konkursu, by aplikować o środki na ten cel
  - 5 lipca podpisałem umowę z firmą SKANSKA na kolejne weekendowe remonty dróg, tym razem modernizacja obejmie ulicę, Odrodzenia, Warszawską i Orlą.
  - w lipcu oddaliśmy do użytku 41 mieszkań komunalnych po dawnej szkole przy ul. Saperów. Za inwestycje odpowiada Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
  - w lipcu podpisaliśmy umowę na wykonanie wiaduktu na Zatorze. Koszt inwestycji to ok. 35 mln zł.
  - 31 lipca podpisałem umowę o dofinansowanie na dwa projekty. Elbląg otrzymał prawie 5 mln zł od zarządu województwa na budowę ścieżki rowerowej i przebudowę hangaru przy ul. Radomskiej.
  - 3 sierpnia odbyłem spotkanie ze służbami na temat dopalaczy i zamknięcia sklepów, które sprzedają te niebezpieczne produkty
  - 9 sierpnia w Urzędzie Wojewódzkim podpisałem umowę na dofinansowanie do przebudowy ul. Płk. Dąbka na prawie 1 mln zł.
  - 30 sierpnia podpisana została umowa dofinansowania do rozbudowy i modernizacji Szpitala Miejskiego
 • 7 wrz 2017 11:43
  Dyskusja w sprawie problemów załogi w spółce Tramwaje Elbląskie trwała ponad 1,5 godziny i nie przyniosła oczekiwanych rezultatów dla żadnej ze stron. W zakładzie cały czas będą prowadzone negocjacje z dyrekcją i mediacje. - W każdej chwili jesteśmy gotowi zwołać nadzwyczajna sesję i zająć się tymi problemami na oddzielnym głosowaniu - deklaruje Marek Pruszak, Przewodniczący Rady Miejskiej.
  Na wniosek prezydenta ogłoszono 10 minut przerwy.
 • 7 wrz 2017 11:19
  Głos zabiera Roman Kluczyk ze związku zawodowego TE:
  - nasza ostateczne decyzja co do podwyżek to 1 zł dodane do wynagrodzeń od lipca 2017 roku z jednoczesnym zawieszeniem sporu zbiorowego do czasu, gdy miasto, dyrektor, mediator i radni w rozmowach z nami nie znajdą kolejnego rozwiązania tego problemu.
 • 7 wrz 2017 11:05
  Na pytania radnych odpowiada dyrektor spółki Tramwaje Elbląskie Andrzej Sawicki:
  - odbyły się trzy spotkania mediacyjne w spółce, nie ma na razie porozumienia i nie ma protokołu, bo rozmowy dalej trwają. Co do wyliczania płac w spółce: na nie składa się dodatkowo premia i nagroda roczna, za rok 2016 średnia pensja motorniczych wynosiła 3,4 tys. zł. Uważam, ze w spółce prowadzona jest racjonalna gospodarka. Rada Nadzorcza wskazuje nam kroki, w którym kierunku mamy iść, a z których rezygnować.
 • 7 wrz 2017 10:57
  Ryszard Klim (SLD):
  - Uważam, ze oczekiwania załogi tramwajów powinny zostać spełnione.

  Jolanta Lisewska (PiS):
  - motorniczy pracują w bardzo ciężkich warunkach, a tramwaje bez ludzi nie pojadą, nawet nowymi torami. Proszę pana prezydenta, by w tej sprawie zrobił wszystko, bo człowiek jest najważniejszy.


 • 7 wrz 2017 10:46
  Głos w tej sprawie zabierają radni:
  Maria Kosecka (radna niezrzeszona):
  - Jakie działania restrukturyzacyjne zostały przeprowadzone w spółce w ciągu ostatnich 2 lat, czy w ostatnim czasie nastąpiły zmiany osobowe w Radzie Nadzorczej spółki? Może trzeba się zastanowić nad ich kompetencjami. Czy dysponujemy danymi o wynagrodzeniach w poszczególnych grupach zawodowych.

  Rafał Traks (PiS):
  - pracownicy tramwajów blisko od 8 miesięcy walczą o podwyżki, próbują dojść do porozumienia z dyrekcja i miastem, Pan prezydent dostał ostatnio żółta kartkę - tramwaje stanęły na dwie godziny 4 września i dalej nie ma rozwiązania tej sytuacji. Jakie konkretnie działania chce podjąć pan prezydent w najbliższym czasie, aby dojść do porozumienia ze stroną związkową motorniczych?
 • 7 wrz 2017 10:40
  Głos zabiera prezydent miasta Witold Wróblewski:
  - Pierwsza podwyżka płac była w 2016 roku dla całej sfery komunalnej. 7 proc. podwyżka dla tramwajów była podwyżka największą i spowodowała ona, że w tym roku budżecie zabrakło pieniędzy na jej sfinansowanie. Dziś na sesji przyjmiemy uchwałę, która wprowadza te brakujące 600 tys. zł. do budżetu. Jesteśmy w fazie przygotowywania budżetu na 2018 rok i chcę by znalazły się tam podwyżki dla całej sfery komunalnej. Uważam że tramwaje podobnie jak inne spółki są traktowane sprawiedliwie - mówi prezydent.
 • 7 wrz 2017 10:34
  Głos zabiera Roman Kluczyk, przedstawiciel związków zawodowych w spółce Tramwaje Elbląskie
  - Od kwietnia br. jesteśmy w sporze zbiorowym z dyrekcją spółki, 19 maja rozmawialiśmy w sprawie podwyżek z prezydentem miasta, na tym spotkaniu usłyszeliśmy, że podwyżek w tym roku nie będzie. 29 maja zdecydowaliśmy się oflagować zakład i tramwaje ogłaszając w ten sposób strajk ostrzegawczy. Do sprawy został powołany także mediator. Po wielu spotkaniach i pertraktacjach wprowadziliśmy zmiany do naszych żądań płacowych: m.in. 1 zł podwyżki od listopada br. i kolejna złotówka od 2018 roku. Jednak dyrektor nie chciał podpisać tej propozycji bez zgody prezydenta.
  25 sierpnia było ostatnie spotkanie z mediatorem i zaproponowano nam podwyżkę 100 zł od stycznia 2018 roku. Mówi się, że tramwajarze zarabiają dużo, ostatnio słyszałem o średnim wynagrodzeniu na poziomie 3,6 tys. zł. Ja jestem tramwajarzem z 24 letnim doświadczeniem i moja stawka to 16 zł za godzinę. A nasza praca jest ogromnie trudna - odpowiadamy za ludzkie życie. Zdecydowaliśmy się na strajk by pokazać naszą frustrację i determinację. Przepraszamy mieszkańców za niedogodności, ale walczymy o godny byt dla naszych rodzin. Pan prezydent mówi o 7 proc. podwyżce płac w spółce Tramwaje Elbląskie w 2016 roku. A my każdą podwyżkę wyrywamy. Jeśli spadnie coś z pańskiego stołu, to wtedy to dostajemy.
  Nasza podwyżka, o która walczymy, wygeneruje koszty w wysokości 200 tys. zł. dla budżetu miasta. Myślę, że to nie jest zawrotna kwota.
 • 7 wrz 2017 10:08
  O wystąpienie na sesji poprosili także motorniczy tramwajów ze związków zawodowych przy spółce Tramwaje Elbląskie. Od stycznia br. motorniczy walczą o podwyżki swoich pensji - o 2 zł do stawki zaszeregowania oraz dodatkowych wynagrodzeń za pracę w niedzielę i święta. Jak dotąd nie udało się znaleźć kompromisu w tej sprawie. Efektem było ogłoszenie w poniedziałek (4.09) strajku ostrzegawczego. W tym dniu, przez dwie godziny, nie kursował w Elblągu żaden tramwaj. Dziś o swojej sytuacji motorniczy chcą opowiedzieć radnym w specjalnym wystąpieniu podczas obrad.
 • 7 wrz 2017 09:59
  Zapraszamy na obrady XXVIII sesji Rady Miejskiej po wakacjach. Oprócz stałych punktów sesji, jak interpelacje, wnioski i oświadczenia radnych oraz sprawozdanie prezydenta z jego działalności między sesjami, dziś radni zajmą się przyjęciem 32 uchwał. Wśród nich m.in. rezolucje dotyczące zmian nazw elbląskich ulic.
  Zmiany te to efekt ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Po rozmowach, a także weryfikacji ankiet, w których mieszkańcy mieli dokonać akceptacji nowych nazw ulic, zaproponowano by ulicę Amii Ludowej zmienić na Generała Władysława Andersa, ulicę Kapitana Diaczenki na Starowiejską, ulicę Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta a ulicę Rodziny Nalazków - na ul. Józefa Wybickiego. W takim kształcie uchwała będzie procedowania na dzisiejszej (7.09) sesji Rady Miejskiej.

  Jednak z zaproponowanymi zmianami nie zgadzają się członkowie klubu radnych SLD.
  — Nasze szczególne zaniepokojenie budzą zapowiedzi usuwania upamiętnień lewicowych formacji zbrojnych walczących w okresie II wojny światowej z niemieckim okupantem, a także postaci związanych z lewicowym ruchem niepodległościowym — wyjaśnia Wojciech Rudnicki, przewodniczący klubu radnych SLD.
  Głos radnych tego ugrupowania w elbląskiej Radzie Miejskiej ma znaczenie bardziej symboliczne (większość w Radzie maja radni Prawa i Sprawiedliwości), jednak niewykluczone, że stanowisko to spowoduje na dzisiejszej sesji długą dyskusję.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB