Czwartek, 27 czerwca 2019. Imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława

Niech się wstydzi! Więzienie i dodatkowa kara za fałszywy alarm na Mickiewicza

2017-09-14 13:31:41 (ost. akt: 2017-09-14 14:04:27)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Zaalarmował straż pożarną o pożarze w mieszkaniu przy ul. Mickiewicza w Elblągu. Na miejsce do walki z ogniem wysłano trzy zastępy straży pożarnej. Okazało się, że to był głupi żart. 34-letni mężczyzna spędzi za to 10 miesięcy w więzieniu. Ale sąd orzekł jeszcze jedną karę dla niego.

Bezmyślne, fałszywe alarmy są niezwykle niebezpieczne. Ich skutkiem może być m.in. późniejsze dotarcie strażaków do ludzi naprawdę potrzebujących pomocy. Niestety, wciąż zdarzają się przypadki nieodpowiedzialnego zachowania i alarmowania o zdarzeniach, które nie miały miejsca.

Tak było 15 kwietnia 2015 r. Wówczas 32-letni Jan L. zawiadomił telefonicznie komendę miejską Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu o fałszywym zdarzeniu, które miało zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób w postaci zadymienia lokalu mieszkalnego przy ul. Mickiewicza w Elblągu. Na miejsce wysłano trzy zastępy straży pożarnej. Po przyjeździe okazało się jednak, że cała sprawa to wyjątkowo głupi żart.

Jan L. nie uniknął odpowiedzialności. Stanął przed sądem. Wyrok w jego procesie właśnie się uprawomocnił. Dzisiaj 34-letni mężczyzna został skazany na 10 miesięcy więzienia. Ma także zapłacić 120 zł na rzecz elbląskiej straży pożarnej, co powinno przynajmniej pokryć koszty paliwa zużytego na dojazd na ul. Mickiewicza i powrót do komendy.

Sędzia Bartosz Kulesza postanowił także orzec jeszcze dodatkową karę wobec Jana L. Zadecydował, że wyrok ma zostać podany do publicznej wiadomości poprzez opublikowanie go w Biuletynie Informacji Publicznej Sądu Rejonowego w Elblągu oraz w elbląskich mediach, m.in. w "Dzienniku Elbląskim" (wkrótce zostanie opublikowany). Sędzia powołał się na art. 50 kodeksu karnego, który mówi o tym, że sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości w określony sposób, jeżeli uzna to za celowe, w szczególności ze względu na społeczne oddziaływanie skazania.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. e. #2328146 | 37.47.*.* 14 wrz 2017 21:54

    Dzis wieczorem tez sie cos dzialo na przeciwko CRW,wjechaly 2 wozy na kogutach,pobiegali,postali i pojechali.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Kika #2327781 | 83.25.*.* 14 wrz 2017 13:43

    Największą karą będzie opublikowanie nazwiska i wizerunku ( gęby tego typa). Niech sąsiedzi, znajomi i rodzina dowiedzą się o jego bohaterskim wyczynie. Może to go czegoś nauczy

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz