Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Dożynki powiatowe w Zielonce Pasłęckiej [zdjęcia]

2017-09-19 11:51:24 (ost. akt: 2017-09-19 11:53:15)

Autor zdjęcia: arch. SP w Elblągu

Tegoroczne Dożynki Powiatowe odbyły się 16 września, a ich gospodarzem była gmina Pasłęk.


Wśród dożynkowych gości nie zabrakło parlamentarzystów z naszego regionu, przedstawicieli władz samorządowych województwa i gmin powiatu elbląskiego, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców powiatu.

Tradycyjnie uroczystości dożynkowe zapoczątkowała Msza Święta w intencji rolników celebrowana przez księdza proboszcza Piotra Molendę z Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej.

Starostami tegorocznych dożynek byli Małgorzata Dzięcioł i Zbigniew Juniewicz. Przekazali oni tradycyjny bochen chleba na ręce starosty Maciej Romanowskiego i burmistrza Wiesława Śniecikowskiego.

Małgorzata Dzięcioł – mężatka, mąż Bogdan. Pani Małgorzata od 1990 r. prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne w Zaściankach, które w chwili obecnej ma powierzchnię około 50 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego, a stado liczy 32 sztuki. Gospodarstwo jest wciąż modernizowane i unowocześniane, o czym świadczy nowa obora oddana do użytku w 2010 roku. Ciągłe inwestycje i powiększanie inwentarza ma na celu przekazane w przyszłości następcom prężnie prosperującego gospodarstwa. Pani Małgorzata jest również społecznikiem. Obecnie pełni funkcję radnego Rady Miejskiej w Młynarach. Intensywnie angażuje się również w życie społeczne sołectwa Zaścianki, które godnie reprezentuje.

Zbigniew Juniewicz- żonaty, ma 43 lata. Od 1998 roku prowadził samodzielnie gospodarstwo rolne w Rogajnach. Od 2006 roku w prowadzeniu gospodarstwa rolnego pomaga mu żona Edyta i syn Piotr. Pan Zbigniew wraz z rodziną uprawiają gospodarstwo o powierzchni 56 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej i wciąż jest modernizowane i unowocześnione. Pan Zbigniew Juniewicz pomimo wielu obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa znajduje jeszcze czas na pracę społeczną. Od dwóch lat jest zaangażowany w pracach Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.


Starosta Maciej Romanowski wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Ryszardem Zagalskim wręczyli Odznaki Honorowe Zasłużonego dla Powiatu Elbląskiego. Otrzymały je następujące osoby:
- Mariusz Potoczny - w dziedzinie społecznej;
- Stanisława Pańczuk - w dziedzinie samorządowej oraz społecznej;
- Dorota Jadwiga Sądej - w dziedzinie społecznej;
- Roman Puchalski - w dziedzinie społecznej.

W czasie dożynek pracowała specjalna komisja, która dokonała oceny wieńców dożynkowych i stoisk wiejskich. Najlepszych nagrodzono dyplomami i czekami pieniężnymi.

W kategorii wieńców dożynkowych I miejsce zajęło Władysławowo, gm. Elbląg, II miejsce – Piastowo, gm. Milejewo, III miejsce – Zielonka Pasłęcka, gm. Pasłęk.

W konkursie stoisk wiejskich pn. „Czym chata bogata” I miejsce przypadło miejscowości Jankowo, gm Rychliki, II miejsce – Rzeczna, gm. Pasłęk, III miejsce Kronin, gm. Pasłęk.

Jak zwykle dożynkom towarzyszyło wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych w postaci występów artystycznych, konkursów, a także licznych stoisk ze smakołykami. Słuchacze bardzo wysoko ocenili występ miejscowej orkiestry dętej z Zielonki Pasłęckiej oraz gościa wieczoru – zespołu „Junior”, po których nastąpiła zabawa taneczna aż do późnych godzin nocnych.
Starostwo Powiatowe w Elblągu

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB