Jak odnawialne źródła energii zwiększają efektywność energetyczną gmin?

2017-09-29 14:32:02(ost. akt: 2017-09-29 14:35:58)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: nadesłane

Zwiększanie efektywności energetycznej gmin i miast to wyzwanie, jakie na najbliższe lata stawiają przed sobą polskie samorządy. Ma ono bowiem wymiar nie tylko globalny, ale przede wszystkim lokalny – zmniejsza rachunki za energię jednostek publicznych, dodatnio wpływając na budżet samorządu. Inwestycje w odnawialne źródła energii stanowią jeden z filarów inwestycji podnoszących efektywność energetyczną w polskich gminach.
OZE – BEZPIECZEŃSTWO I OSZCZĘDNOŚĆ
Jak zauważa Urząd Regulacji Energetyki, rozwój energetyki odnawialnej wynika z potrzeby ochrony środowiska oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. Według Urzędu głównym celem działań w tym zakresie powinno być zwiększenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, wspieranie rozwoju technologicznego i innowacji, tworzenie możliwości rozwoju regionalnego, co przełoży się na większe bezpieczeństwo dostaw energii, zwłaszcza w skali lokalnej. Z tego punktu widzenia energetyka rozproszona, oparta o małe, lokalne źródła energii stanowi jeden z filarów rozwoju branży energetycznej.
Samorząd lokalny, który jest właścicielem wielu budynków na terenie gminy – ośrodków zdrowia, bibliotek, czy szkół i przedszkoli, może wykorzystać odnawialne źródła energii do zasilania ich w energię elektryczną. Do tego celu gminy wykorzystują np. mikro i małe turbiny wiatrowe, czy też panele słoneczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu gminne obiekty uzyskują własne i niezależne źródło energii, pozwalające po uzyskanie wymiernych oszczędności w rachunkach.
Z kolei szeroka dostępność biomasy na terenie wielu gmin umożliwia wykorzystanie jej jako paliwa w jednostkach kogeneracyjnych, czyli produkujących w jednym procesie energię elektryczną i ciepło. Urządzenia takie nie tylko umożliwiają produkcję na własne potrzeby gminy, ale również, jeśli istnieje taka możliwość, na wprowadzenia wyprodukowanej energii do sieci dystrybucyjnej. Oprócz jednostek opalanych biomasą, taką rolę mogą spełniać, np. biogazownie rolnicze. Szczególnego znaczenia biomasa zyskuje w przypadku gmin zasobnych w to paliwo, a jednocześnie oddalonych od źródeł paliw kopalnych, czyli np. gmin rolniczych w północnej części Polski. Dzięki wykorzystaniu lokalnych źródeł biomasy ograniczane są koszty jej transportu oraz koszty wynikające ze składowania biomasy na wysypiskach. Dzięki instalacji gmina zyskuje znaczące obniżenie zużycia energii z zewnętrznej sieci dystrybucyjnej i ciepłowniczej, co oprócz korzyści ekonomicznych zwiększa także bezpieczeństwo dostaw energii.

FORMUŁA ESCO DLA SAMORZĄDÓW
Wszystkie te inwestycje, choć są potrzebne z punktu widzenia gminy i szybko mogą przynieść wymierne korzyści, dla wielu samorządów są trudne do realizacji z uwagi na brak potrzebnych środków w bieżącym budżecie. Jednak dzięki współpracy z firmą realizującą usługi w formule ESCO, partner publiczny, czy to będzie szpital, zarządca dróg, czy gmina, nie musi w budżecie zabezpieczać kwot potrzebnych na realizację inwestycji. W tym modelu energooszczędne przedsięwzięcie realizuje i finansuje firma ESCO. Efektem współpracy jest uzyskanie przez gminę oszczędności energii, a co za tym idzie – dodatkowych środków finansowych. Część z nich przeznaczana jest na spłatę kosztu usługi firmy ESCO. Pozostałe pieniądze, które dzięki zmniejszeniu wydatków na rachunki za energię pozostają w budżecie, mogą być przeznaczane na inne inwestycje, np. budowę gminnych dróg, rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej czy budowę nowych placów zabaw.Mimo tego, że polskie gminy stopniowo poprawiają swoją efektywność energetyczną, energochłonność krajowej gospodarki wciąż jest niemal trzy razy wyższa niż na zachodzie Europy. Lokalne inwestycje w odnawialne źródła energii mogą znacząco przyspieszyć doganianie liderów w tym zakresie.

Źródło: Dziennik Elbląski