Książki na wyciągnięcie ręki
2017-10-02 14:46:10(ost. akt: 2017-10-02 15:07:22)
To będzie biblioteka, w której książki są na wyciągnięcie ręki. W poniedziałek (2.10) po przerwie pracę ponownie rozpoczęła główna siedziba Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha. A w budynku mnóstwo zmian.
Zmiany dotyczą przede wszystkim dostępności do samych książek.
— Od 1979 roku w bibliotece głównej funkcjonował tzw. system magazynowy i jako takich książek na półkach po prostu nie było. Teraz wszystkie książki będą na wyciągnięcie ręki, bo z magazynu trafiły na półki z wolnym dostępem, co oznacza, że czytelnik będzie mógł sam podejść do regału i przeglądać książki, które go interesują — mówi Aleksandra Buła z Działu Komunikacji Społecznej Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida.
Zmiany zostały wprowadzone, aby ułatwić dostęp do znajdującego się w bibliotece księgozbioru, w szczególności tego naukowego, bo Biblioteka Elbląska od ubiegłego roku posiada status biblioteki naukowej. Książki naukowe z różnych dziedzin wiedzy czytelnik znajdzie w Bibliotece Naukowej na parterze budynku, natomiast powieści, literaturę faktu, poradniki i literaturę naukową z części dziedzin humanistycznych, w Bibliotece Literackiej na pierwszym piętrze.
To nie jedyne nowości, na które natkną się bibliofile odwiedzający zabytkowy budynek przy ul. św. Ducha. Już w holu na czytelników będzie bowiem czekało Centrum Obsługi Czytelnika, które ma ułatwić poruszanie się po bibliotece.
To nie jedyne nowości, na które natkną się bibliofile odwiedzający zabytkowy budynek przy ul. św. Ducha. Już w holu na czytelników będzie bowiem czekało Centrum Obsługi Czytelnika, które ma ułatwić poruszanie się po bibliotece.
— Tutaj każdy będzie mógł wyrobić sobie kartę do biblioteki, odebrać zarezerwowane książki, dowiedzieć się, gdzie znajdzie poszukiwaną przez siebie literaturę czy uzyskać informacje na temat organizowanych w bibliotece wydarzeń. Co ważne, centrum będzie otwarte dłużej niż biblioteka. Od poniedziałku do piątku będzie działało w godzinach od 8 do 19, a w soboty od 9 do 16 — dodaje Renata Milewska, Kierownik Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych. — Pierwsi goście już byli, są zachwyceni zmianami, no i nowym wystrojem pomieszczeń.
Bo pracownicy placówki zadbali także o ciekawą aranżację bibliotecznych pomieszczeń. Już w holu głównego budynku można natknąć się na rzeźby z książek które zaprojektowała Ewa Szpyrka, pracownica Biblioteki Elbląskiej. Stoły stworzone ze starych Harlequinów, drewniane blaty oklejone wycinkami starych gazet, czy ruchome logo biblioteki stworzone z pożółkłych kartek sprawiają, że biblioteka po zmianach cieszy także oczy odwiedzających. A na odwiedzających czekają gadżety: przypinki, magnesy czy zakładki do książek z rycinami ziół ze starych, zabytkowych zielników.
Jeszcze w październiku przy ul. Zamkowej 1 zostanie także otwarta biblioteka dla dzieci i młodzieży. W wyremontowanych pomieszczeniach na paterze znajdą dla dla siebie przyjazną przestrzeń najmłodsi. Młodzież będzie zaś miała swój kącik na pierwszym piętrze budynku.
— Biblioteka została zaprojektowana przez nastoletnich uczestników podczas warsztatów w ramach tegorocznych Letnich Ogrodów Polityki. Znajdą się tu strefy wypoczynku i rozrywki, interaktywne urządzenia czy strefa xbox z grami edukacyjnymi. Będą także także nowe zajęcia - z robotyki, czy filozoficzne prowadzone metodą Lego Logos. Dzieci i młodzież zostaną zaproszeni na otwarcie i sprawdzą, czy pomieszczenia które zaprojektowali to rzeczywiście biblioteka ich marzeń — mówi Aleksandra Buła.
as
as
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Hmmm #2341516 | 188.146.*.* 2 paź 2017 15:26
Tylu userow i otwarty ksiegozbior? Wspolczuje bibliotekarkom. Bedzie duzo zbednej roboty.
odpowiedz na ten komentarz