Niedziela, 17 grudnia 2017. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Joanna Jax w bibliotece

2017-10-09 11:02:32 (ost. akt: 2017-10-09 11:11:03)
Stare miasto w Pasłęku

Stare miasto w Pasłęku

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

We wtorek (3.10) w Bibliotece Publicznej w Pasłęku odbędzie się spotkanie autorskie z Joanną Jax.

Początek o godz. 17.

Joanna Jax - to pseudonim artystyczny polskiej pisarki młodego pokolenia, autorki serii książek o tematyce historycznej zatytułowanej „Saga von Becków”, która spotkała się z niezwykle gorącym przyjęciem zarówno ze strony czytelników, jak i krytyków literackich. Autorka pomimo sukcesu swoich książek postanowiła nie ujawniać swojego prawdziwego nazwiska – ukończyła studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Wcześniej publikowała wyłącznie krótkie opowiadania i felietony, aż do roku 2014, kiedy to światło dzienne ujrzała jej debiutancka powieść, zatytułowana „Dziedzictwo von Becków”. W książce tej autorka opisała historię miłości, która zrodziła się pomiędzy polską nauczycielką i niemieckim oficerem SS, który, jak się później okazuje, nie podziela skrajnie faszystowskiej ideologii większości nazistów.

Autorka umiejscowiła akcję – rozpoczynającą się w 1934 roku i rozgrywającą się na przestrzeni blisko ośmiu dekad – w kilku polskich miastach, jak Kraków, Olkusz, Warszawa czy Łódź, a także w Wolnym Mieście Gdańsku, Berlinie Wschodnim, Paryżu czy Jerozolimie. Historia losów rodziny Marii Tarnowskiej i Wernera von Becka kontynuowana jest w drugiej części, która została wydana w 2016 roku pod tytułem „Piętno von Becków”. Tym razem główna bohaterka, Julia, która jest prawnuczką bohaterów znanych z „Dziedzictwa…”, wyrusza w podróż, której celem jest poznanie dziejów swojej rodziny. Obie powieści należące do „Sagi von Becków” zostały docenione za rozmach i pełną emocji fabułę oraz uhonorowane nominacją do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”.
Ponadto Joanna Jax w 2015 roku napisała niezwiązaną z „Sagą…” powieść zatytułowaną „Długa droga do domu”.

Tym razem czytelnik śledzi losy Antoniny, mieszkającej w Stanach Zjednoczonych córki emigrantów, która zakochuje się w narzeczonym własnej siostry i razem z nim ucieka na Kubę. Tam jednak sielanka kończy się, a Antonina staje twarzą w twarz z kolejnymi problemami i tragediami: najpierw zostaje zdradzona przez męża, potem znika jej synek, aż w końcu ona sama angażuje się w rewolucję kubańską, która miała miejsce pod koniec lat pięćdziesiątych. Powieść ta jest niezwykle wciągająca i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, a opisane w niej wydarzenia świetnie wplatają się w historyczny kontekst tamtych czasów.
Joanna Jax w wolnych chwilach maluje na szkle i czyta biografie znanych ludzi. Zaczęła pisać dla przyjemności, gdy pracowała jako menedżer w firmie ogrodniczej. Postanowiła publikować pod pseudonimem, ponieważ obawiała się opinii czytelników na temat jej debiutanckiej powieści, która na wydanie w wersji papierowej czekała kilkanaście lat. Aktualnie pracuje w korporacji finansowej, a pisanie traktuje jako hobby.
Spotkanie odbywa się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
informacja BP w Pasłęku

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB