Wtorek, 18 września 2018. Imieniny Ireny, Irminy, Stanisława

Zmiany w budżecie i opieka nad zabytkami. O tym porozmawiają radni

2017-10-12 09:17:06 (ost. akt: 2017-10-12 09:20:43)
Sesja Rady Miejskiej w Elblągu

Sesja Rady Miejskiej w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Zmiany w budżecie miasta, więcej pieniędzy na remonty mieszkań z tzw. odzysku czy przyjęcie programu opieki nad miejskimi zabytkami - tymi tematami zajmą się elbląscy radni podczas najbliższej (19.10) sesji Rady Miejskiej.

Już po raz 30. w tej kadencji elbląscy radni zbiorą się na obradach, na których wysłuchają m.in. sprawozdania o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2016/2017. Przypomnijmy: reforma oświaty i likwidacja gimnazjów wymusiła na elbląskim samorządzie zmiany w sieci elbląskich szkół. W ich wyniku już od 1 września tego roku uczniowie Gimnazjum n 7 przy ul. Lotniczej zostali przeniesieni do budynku Szkoły Podstawowej nr 14 przy ul. Mielczarskiego i tam kontynuują naukę.

Pozostałe zmiany rozpoczną się w 2018 roku: od 1 września Gimnazjum nr 2 przy ul. Robotniczej zostanie włączone do Branżowej Szkoły I Stopnia w Zespole Szkół Zawodowych nr 1, Gimnazjum nr 6 przy ul. Rawskiej zostanie przeniesione do Branżowej Szkoły I Stopnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a Gimnazjum nr 9 przy ul. Browarnej zostanie włączone do III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II. Jednocześnie nastąpi też przeniesienie siedziby szkół ponadgimnazjalnych do budynków włączanych gimnazjów. Zmiany szykują się także w Gimnazjum nr 5 przy ul. Agrykola. Od 1 września 2018 roku placówka ta zamieni się w Sportową Szkołę Podstawową nr 3 im. Polskich Olimpijczyków.

Podczas sesji radni zagłosują także nad uchwałami dotyczącymi stawek podatku od nieruchomości położonych na terenie miasta, a także przyjmą rezolucję zwiększającą dotację dla Zarządu Budynków Komunalnych na wykonanie remontów lokali mieszkalnych celem ich ponownego zasiedleni. Zamiast 1,8 mln zł, ZBK ma dostać na ten cel nieco ponad 2 mln zł.

Miejscy rajcy przyjmą także nowy program opieki nad miejskimi zabytkami na lata 2017-2020. Z programu wynika, że w latach 2008-2016 dotacje celowe z budżetu miasta przeznaczone na prace konserwatorskie przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków wyniosły łącznie niespełna 2 mln zł.
— Uchwalenie programu pozwala zebrać w jednym dokumencie informacje dotyczące aktualnego stanu ochrony zabytków jak i zamierzeń miasta w tym zakresie w najbliższych latach. Umożliwi to też monitorowanie podejmowanych działań i ocenę postępów w zakresie szeroko pojętej opieki nad zabytkami — czytamy w uzasadnieniu uchwały.
opr. as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB