Czwartek, 20 września 2018. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Rozpoczął się Baltic Cup. Trzy dni tanecznego piękna i emocji [zdjęcia]

2017-10-13 11:16:35 (ost. akt: 2017-10-13 11:38:41)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

W Elblągu rozpoczął się w piątek Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup. To jego osiemnasta edycja. Pierwszego dnia rozgrywane są mistrzostwa Europy północnej. Zobacz zdjęcia z sesji przedpołudniowej.

Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup to okazja, żeby zobaczyć w Elblągu zmagania tancerzy w różnym wieku i na różnym etapie swojej kariery.
— To właśnie stanowi o wyjątkowości naszego festiwalu. Widzowie mogą oglądać zarówno najmłodszych tancerzy, jak i tych starszych, tańczących na światowym poziomie, zarówno w tańcach latynoamerykańskich, jak i standardowych — mówi wicedyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu Magdalena Czarnocka-Kaptur.

Baltic Cup organizowany jest od 18 lat. Jak co roku do Elbląga przyjadą taneczne pary z europejskiej czołówki. Podczas festiwalu odbędą się dwa prestiżowe rankingowe turnieje: WDSF World Open Standard i Latin.
— Taniec to nie tylko ciało, kroki i układy, to przede wszystkim głowa — wyjaśnia dyrektor Światowida Antoni Czyżyk. — Podczas godzin ćwiczeń tancerze uczą się rozumieć taniec i partnera, panować nad sobą w stresowych sytuacjach. Żeby pokazać to, czego się nauczyli, mają tylko kilka minut. Czy przekonają do siebie sędziów i publiczność? Na pewno będą mieli do tego okazję podczas naszego Festiwalu.

Emocje w tańcu towarzyszą zarówno tancerzom, którzy walczą o najwyższą stawkę, jak i publiczności, która wspólnie z nimi je przeżywa.
— Goście, którzy przyjeżdżają do Elbląga na nasze zaproszenie, zawsze chwalą elbląską publiczność — dodaje Antoni Czyżyk. — Podkreślają, że nie tylko poziom umiejętności zawodników, ale także wyczucie widzów jest u nas na wysokim poziomie.

Tegoroczna edycja Festiwalu jest wyjątkowa, bo pierwszego dnia zostaną rozegrane mistrzostwa Europy północnej (WDSF North European Championship). Wystartować w nich mogą jedynie tancerze z: Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Danii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski.
— Mistrzostwa co roku odbywają się w innym kraju. Teraz my jesteśmy ich gospodarzem. Warto dodać, że w kolejnych dniach naszego Festiwalu odbędą się również mistrzostwa Polski (23. Polish Open Championships), w których udział mogą wziąć również pary spoza naszego kraju — dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur.

Gwiazdami sobotniej (14.10) gali będą czterokrotni mistrzowie świata, złoci medaliści The World Games we Wrocławiu - para Rock'n'Rolla akrobatycznego Anna Miadzielec i Jacek Tarczyło.
— Zaprosiliśmy ich, ponieważ Rock’n’Roll akrobatyczny jest jedną z bardziej widowiskowych dyscyplin — mówi Antoni Czyżyk. — Nikt na świecie nie tańczy rock and rolla tak, jak Ania Miadzielec i Jacek Tarczyło. Zresztą udowodnili to nie raz, zdobywając czterokrotnie mistrzostwo świata i potwierdzili zwyciężając w tym roku na 10. Światowych Igrzyskach Sportowych.

W niedzielę (15.10) organizatorzy zaplanowali pokaz gimnastyki artystycznej. Przed publicznością wystąpi reprezentacja Polski seniorek w układach zespołowych w gimnastyce artystycznej. Młody zespół, który z roku na rok poprawia swoje osiągnięcia na arenie międzynarodowej, tworzą: Julia Derus, Aleksandra Majewska, Aleksandra Wlaźlak, Julia Chochól i Alicja Guja.

Atrakcji podczas Baltic Cup jest więcej. Muzyka podczas gali finałowej jest grana na żywo przez Orkiestrę Filharmonii z Grodna z towarzyszeniem wokalistów.
Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup zostanie rozegrany w hali sportowo-widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej 135 w Elblągu. Bilety można kupić w kasie Światowida przy pl. Jagiellończyka lub zarezerwować i kupić on-line na stronie internetowej festiwalu www.balticcup.pl. Dostępne będą również podczas Festiwalu w kasie hali przy al. Grunwaldzkiej.

Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid
Współorganizatorzy: Światowa Federacja Tańca Sportowego, Federacja Tańca Sportowego i Stowarzyszenie „Jantar”.
Patronat honorowy: podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jan Widera; marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin; prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
Festiwal realizowany będzie ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przy współudziale finansowym samorządu Miasta Elbląga oraz ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mama alanka #2350340 | 86.14.*.* 14 paź 2017 02:46

    GDzie zdjęcie z drugie dnia i czy będą z trzeciego ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Olo #2350313 | 86.14.*.* 13 paź 2017 23:08

    17 zdjęć na imprezie która trwa od rana do Wieczora ? Aby zrobić i wyjść . Dno

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz