Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Po śmiertelnym wypadku na Mickiewicza. Nie ma takiego obowiązku, ale...

2017-10-13 11:42:27 (ost. akt: 2017-10-13 11:51:07)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

68-letni rowerzysta, który w czwartek został potrącony przez samochód na ul. Mickiewicza i zmarł w szpitalu, jechał bez kasku. — W Polsce nie ma takiego obowiązku jazdy w kaskach. Niemniej jednak gdyby mężczyzna miał go na głowie, to jest wielce prawdopodobne, że on uratowałby mu życie — mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Zobacz także: Potrącenie rowerzysty na Mickiewicza. Mężczyzna zmarł w szpitalu [zdjęcia] Potrącenie rowerzysty na Mickiewicza. Mężczyzna zmarł w szpitalu [zdjęcia] Kierowca volkswagena passata potrącił rowerzystę na ul. Mickiewicza w Elblągu. Do wypadku doszło w czwartek około godz. 8. Rowerzysta był reanimowany...
Do tragicznego wypadku doszło w czwartek (12.09) około godz. 8 na ul. Mickiewicza, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 4. Dokładne okoliczności zdarzenia będą wyjaśniali policjanci z "drogówki". Wstępne ustalenia wskazują na to, że 68-letni rowerzysta jechał chodnikiem w kierunku al. Grunwaldzkiej. Przed przejściem dla pieszych zjechał na jezdnię. Wtedy został uderzony przez kierowcą volkswagena passata, którym kierował również 68-latek. W wyniku obrażeń wewnętrznych rowerzysta zmarł w szpitalu. Kierowca samochodu był trzeźwy.

— Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem w Polsce rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach. Niemniej jednak, gdyby mężczyzna miał go na głowie, to jest wielce prawdopodobne, że on uratowałby mu życie — informuje Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze.
— Piesi i rowerzyści stanowią w okresie jesienno-zimowym szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Apelujemy do pieszych i rowerzystów, aby w tych niebezpiecznych miesiącach dbali o swoje bezpieczeństwo — wyjaśnia Jakub Sawicki.

I dodaje. — Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji, nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

Jakub Sawicki zauważa, że najgorsze tygodnie tego roku pod wglądem warunków drogowych wciąż są przed nami.
— Zarówno kierujący jak i piesi muszą czym prędzej przestawić swój sposób myślenia i postępowania w ruchu drogowym – dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Dopilnujmy również aby nasze dzieci nosiły elementy odblaskowe! — apeluje.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Przepis ten nabiera szczególnego znaczenia w porze jesienno-zimowej. Z drugiej zaś strony fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Nie można bezkrytycznie korzystać z przejść dla pieszych. Tu także wymagana jest szczególna ostrożność. Zachowywanie tej ostrożności nie jest stratą czasu i na pewno opłaca się pieszemu, bo zyskuje dalsze życie.

Ważne odblaski!
Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski. Dzięki nim kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów. Osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Warto więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji. Dzięki odblaskom jest widoczny, przez to bezpieczniejszy na drodze. Obowiązek noszenia odblasków dotyczy wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Obowiązek nie dotyczy osób, które poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, ponieważ tam pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. biker #2350014 | 91.228.*.* 13 paź 2017 14:44

    Jakubie, dużo miejsca poświęciłeś odblaskom, w tym odblaskom dla rowerzystów. Tymczasem bardzo ważne, bo widziane z dużo większej odległości jest OŚWIETLENIE roweru. Odblask na rowerze obowiązkowy jest tylko jeden, a światła musza być dwa. Nie zapominaj o tak ważnej kwestii w jakże potrzebnym artykule!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz