Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

W Elblągu rozpoczął się tydzień kariery

2017-10-17 14:41:23 (ost. akt: 2017-10-17 15:03:33)
Konferencję otworzył Gustaw Marek Brzezin

Konferencję otworzył Gustaw Marek Brzezin

Autor zdjęcia: Anna Dawid

We wtorek (17.10) w Elblągu zainaugurowano Ogólnopolski Tydzień Kariery na Warmii i Mazurach.

Ogólnopolski Tydzień Kariery na Warmii i Mazurach rozpoczęła konferencja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu pn. "Kompetencje i talenty młodych na rynku pracy", połączona z podsumowaniem 10 lat działalności Warmińsko-Mazurskiego Paktu na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Zawodowego.

— Możemy swobodnie mówić, że mamy już do czynienia z rynkiem pracownika, a nie z rynkiem pracodawcy. Coraz trudniej jest o dobrego pracownika, o pracownika, który zabezpiecza potrzeby zakładów pracy, rozwijającej się warmińsko-mazurskiej gospodarki. Ta konferencja i jej temat są na czasie. Tak zbudowana jest Unia Europejska i tak skonstruowany jest rynek pracy, że musimy ciągle podnosić kwalifikacje, nawet wówczas, gdy w branży pracujemy docelowo. Często bywa jednak tak, że trzeba przekwalifikowywać się zawodowo i dostosowywać do potrzeb na rynku. Mamy też dzisiaj konsekwencję, jaką jest dziesięć lat paktu na rzecz poradnictwa zawodowego. Chcę wszystkim jego sygnatariuszom serdecznie podziękować, że systematyczną pracą przez doprowadzili w dużej mierze do aktualnego stanu na rynku pracy. Przede wszystkim chcę podziękować jednak pracodawcom tworzącym miejsca pracy — powiedział podczas konferencji Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas konferencji rozmawiano także o sytuacji młodych osób na rynku pracy. Wśród wykładowców byli między innymi: Magdalena Macutkiewicz, psycholog i trener, specjalista HR, która mówiła o szukaniu i zarządzaniu talentami w firmie, Danuta Oleksiak, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, która przedstawiła kształcenie dualne i Jarosław Niedojadło, prorektor PWSZ w Elblągu, który opowiadał, jak łączyć uczelniane programy kształcenia z potrzebami na rynkach pracy.

Konferencji towarzyszyły warsztaty: „Jakie kompetencje są poszukiwane na rynku pracy?", „Na co zwracać uwagę czytając oferty pracy?" i „Poznaję kompetencje – odkrywam talenty".

W południe rozpoczęły się na Hali Sportowo-Widowiskowej Elbląskie Targi Pracy. Można było tu znaleźć oferty pracy pracy w Elblągu, regionie i za granicą, oferty kierunków kształcenia wyższego, szkolenia oraz kursy zawodowe, spotkać się z doradcą zawodowym i psychologiem. Swoje punkty informacyjne miały m.in.: Państwowa Inspekcja Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy. Oferty pracy czekały (37 przedsiębiorców i 11 agencji pracy) m.in. na przedstawicieli handlowych, monterów mebli, stolarzy, kucharzy, magazynierów, elektryków, pielęgniarki, opiekunów, ratownika medycznego. Kandydatów w swoje szeregi chciały pozyskać Komenda Miejska Policji w Elblągu oraz Areszt Śledczy w Elblągu.

— Jesteśmy tu z dwóch powodów. Chcemy służyć informacją osobom zainteresowanym pracą w Służbie Więziennej. Jeśli ktoś chciałby dołączyć do nas, to zapraszamy do składania CV w kadrach w Elblągu. Nabory mamy kilka razy do roku. Aktualnie poszukujemy m.in. informatyka. Ale szukamy też kontrahentów zewnętrznych, którzy chcieliby współpracować z nami przy zatrudnieniu osadzonych. Mamy już kilka takich firm, z którymi ta współpraca jest bardzo dobra — mówi Anna Downar, oficer prasowa Aresztu Śledczego w Elblągu.

Dużym powodzeniem cieszyły się stanowiska agencji oferujących zatrudnienie za granicą.
— Dobra płaca, bo aż do 1600 euro kusi i zastanawiam się nad wyjazdem do Niemiec jako opiekunka osoby starszej. Nie ukrywam, że boję się trochę, bo to nie jest praca łatwa. Ale wypłata zachęca. Od roku jestem bezrobotna, niczego nie mogę dla siebie znaleźć więc chyba zdecyduję się na wyjazd — mówi Elżbieta Wąsowska, która odwiedziła targi.
daw
Elbląskie Targi Pracy

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB