środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Tak powstaje Ptasi Ogród w Elblągu

2017-10-18 18:16:04 (ost. akt: 2017-10-18 15:31:41)
Ptasi Ogród powstaje na pustym placu w sąsiedztwie zabytkowego Parku Planty.

Ptasi Ogród powstaje na pustym placu w sąsiedztwie zabytkowego Parku Planty.

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Członkowie elbląskiego PTTK rozpoczęli już prace przy powstaniu Ptasiego Ogrodu. Będzie to miejsce do prowadzenia edukacji przyrodniczej dla dzieci, młodzieży i elblążan, pierwsze takie w naszym mieście.

Ptasi Ogród powstaje na pustym placu w sąsiedztwie zabytkowego Parku Planty. Za budynkiem siedziby PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej przy ul. Krótkiej 5 znajduje się ponad 500 metrów kwadratowych terenu, który już niedługo pokryje się zielenią roślin, a w karmnikach zamieszkają ptaki, które chętnie upodobały sobie życie w mieście.

— Wiosną tego roku teren został uporządkowany społecznie przez członków PTTK i wtedy właśnie powstał pomysł realizacji “Ptasiego Ogrodu”. Chcieliśmy, aby było to miejsce do prowadzenia edukacji przyrodniczej dla dzieci, młodzieży i elblążan. Marzyło się nam, by stworzyć w tym miejscu przestrzeń, w której przewodnicy, jak i cała nasza kadra programowa, będą mogli prowadzić zajęcia — przypomina Leszek Marcinkowski, prezes elbląskiego PTTK.

Na realizację projektu członkom elbląskiego PTTK udało się zdobyć grant w wysokości 12 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na przygotowanie terenu pod ogród, zakup niezbędnych narzędzi do pracy oraz roślin i krzewów.

Od kilku dni na pustym jeszcze placu prowadzone są już intensywne roboty.
— Potrwają one przez cały październik i listopad. Do tej pory przycięliśmy już m.in. drzewo, którego gałęzie zagrażały bezpieczeństwu korzystających z tego terenu, a dziś oczyszczamy ogrodzenie, które zostanie na nowo pomalowane — mówił w środę (18.10) Kamil Zimnicki, wiceprezes elbląskiego PTTK. — W pracach biorą udział głównie członkowie elbląskiego PTTK, pomagali nam także alpiniści z Kwidzyna, którzy przycinali drzewo. Ale już niedługo do wspólnych prac zaprosimy również dzieci i młodzież z elbląskich szkół. Zgodnie z projektem, w tym roku musimy postawić tablice edukacyjne i wszystkie elementy małej architektury. Potem wykonamy nasadzenia w ogrodzie.

W Ptasim Ogrodzie zostaną posadzone m.in. rośliny, które wyjątkowo upodobały sobie ptaki takie jak np. berberys, bez czarny czy jarząb. W ogrodzie znajdą się także tablice informacyjne i edukacyjne, karmniki, budki lęgowe i poidełka dla ptaków, miejsce na ognisko, a także altana i różnego rodzaju siedziska z drewna. Ptasi ogród ma być miejscem do prowadzenia edukacji przyrodniczej dla dzieci, młodzieży i elblążan. W tym czasie zaplanowano około 75 wydarzeń, z czego lwią cześć będą stanowiły zajęcia terenowe, m.in. obserwacja i dokarmianie ptaków, prezentacja roślin oraz gry i zabawy tematyczne. Nie zabraknie także warsztatów, na których uczestniczy nauczą się robić m.in. karmniki dla ptaków. Zaplanowano również otwarte wykłady dla elblążan, które zgłębią tajemnice migracji ptaków i ich życia w miejskiej dżungli.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. maxi #2354182 | 78.10.*.* 19 paź 2017 10:56

    Wspaniały pomysł!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz