środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Przed laty to był najpopularniejszy środek transportu. Nowa wystawa w Galerii El [zdjęcia]

2017-10-18 20:33:38 (ost. akt: 2017-10-18 21:06:55)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W środowy wieczór w Centrum Sztuki Galeria EL prym wiodły... pekaesy. A właściwie jeden, bo wystawa zdjęć Igora Przybylskiego to krótka historia o Autosanie H-9, który produkowany był w latach 1973-2006.


Projekt „Pekaesy” to krótka historia o polskiej prowincji. Jej bohaterem jest autosan H-9, który produkowany był w latach 1973-2006, seria przedprodukcyjna pojawiła się już w 1970 r. Prace nad projektem trwały od 1967 roku, udział w nich miał znany malarz Zdzisław Beksiński; pewne elementy stylistyczne z projektu jego prototypu zostały przemycone do seryjnego modelu. Przedstawiona na wystawie dokumentacja fotograficzna obejmuje 150 pojazdów Autosan H9 ze 150 polskich miast, takich jak Jasło, Starogard Gdański czy Krosno.

Żaden inny pojazd transportu publicznego nie był aż tak popularny. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że każdy, kto dziś ma 30 lub więcej lat takim pojazdem choć raz w życiu podróżował. Wiele udokumentowanych pojazdów już nie istnieje, liczne oddziały PKS zostały sprzedane lub ogłosiły upadłość.

— Dziś pekaesy giną, wypierane przez nowe firmy: pojawiają się gimbusy i busiki i prawdopodobnie za kilka lat pekaesy całkiem znikną z polskich dróg. Te zdjęcia to swoista dokumentacja tego, co już niedługo będzie tylko wspomnieniem — mówił Igor Przybylski w środę (18.10) w Galerii El podczas otwarcia wystawy.

— Dla mnie do tej pory autobusy wydawały się jedną wielką, jednolita masą, wielkoseryjną produkcją i wszystkie wydawały mi się takie same. Ta wystawa pokazuje, że tak naprawdę każdy z nich ma jednak swój indywidualny charakter — mówiła Karina Dzieweczyńska, kurator wystawy.

Oprócz fotografii na wystawie pojawiły się także dźwięki i obrazy, m. in. interpretacje detali nadwozia tego motoryzacyjnego klasyka, które złożyły się w nieprzewidywalną całość w architekturze Galerii EL. Wystawa będzie czynna do 10 grudnia.

Igor Przybylski urodził się w 1974 roku. Uprawia malarstwo, tworzy filmy, fotografie, collage czy performance. W 2002 r. obronił dyplom w pracowni prof. J. Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa na ASP w Warszawie. Od 2003 roku pracuje w swojej macierzystej uczelni, od 2007 roku współpracuje z Galerią m2 [m kwadrat] w Warszawie. Jest autorem 30 wystaw indywidualnych (m. in. Galeria Zderzak, Galeria Manhattan, BWA Zielona Góra, Galeria Arsenał Białystok), uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych (m. in. CSW Zamek Ujazdowski, Space Gallery Bratysława, Platan Gallery Budapeszt, Sculpturens Hus Sztokholm, Istituto Polacco Rzym).
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. maryjan #2354093 | 78.88.*.* 19 paź 2017 09:22

    Kiepsko to wygląda... :(

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)