Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Biblioteka Elbląska przejdzie remont za miliony złotych

2017-10-20 11:32:34 (ost. akt: 2017-10-20 12:01:44)
Podpisanie umowy w Bibliotece Elbląskiej

Podpisanie umowy w Bibliotece Elbląskiej

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W ciągu najbliższych trzech lat zabytkowy budynek Bibliotek Elbląskiej przejdzie gruntowną modernizację. Na prace renowacyjne udało się zdobyć prawie 8 milionów złotych od marszałka województwa.

Wprawdzie historia Biblioteki Elbląskiej jako instytucji rozpoczyna się w roku 1601, to jednak obiekt powstał znacznie wcześniej i sięga czasów krzyżackich.15 marca 1242 roku rada miejska Elbląga i mistrz krajowy wystawili akt fundacyjny dla budynku. Pierwotnie służył on jako przytułek dla starców i chorych a następnie - jako szpital.

Przez kolejne stulecia budynek dzielnie opierał się skutkom upływającego czasu.
— Ale nie ukrywajmy - jest już w bardzo złym stanie technicznym. Średniowieczne mury wymagają pilnej naprawy, musimy przede wszystkim zabezpieczyć elewację, dachy i osuszyć cały budynek. Mamy też wspaniały dziedziniec z placem, który powinien być funkcjonalnym miejscem dla wszystkich elblążan — mówi Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej.

Dlatego władze instytucji zaczęły starać się o unijne środki, które miały pomóc w przeprowadzeniu remontu w bibliotece. Świetnie napisany wniosek wygrał w konkursie marszałka województwa i do Elbląga trafi prawie 8 mln zł. W piątek (20.10) między miastem a Gustawem Markiem Brzezinem została podpisana umowa na dofinansowanie do pierwszego etapu prac, w ramach których zostanie przeprowadzona renowacja zespołu budynków biblioteki, zagospodarowanie terenu dziedzińca i wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.

Cały budynek zostanie też zabezpieczony przed wodą i wilgocią, a wokół Biblioteki Elbląskiej zabłyśnie świetlna iluminacja.
Jedną z najważniejszych części tego projektu będzie także remont zabytkowej, gotyckiej piwnicy Biblioteki Elbląskiej, w której powstanie interaktywna wystawa dawnej książki i prasy Elkamera.
— Będziemy tu prezentować najcenniejszy, zabytkowy zbiór biblioteki, który od zeszłego roku stanowi zasób narodowy — dodaje Jacek Nowiński.

Na wystawie będzie można znaleźć także informacje o historii biblioteki oraz poznać walory Kanału Elbląskiego i poczytać co nieco o tradycji żeglugi śródlądowej.
— Kultura musi funkcjonować w mieście i ta historia musi być podbudowana ratowaniem i przywracaniem obiektów do funkcjonowania. Mamy taki czas, gdzie Elbląg czerpie pełnymi garściami ze środków unijnych. To ważne, bo wiemy że tych pieniędzy w następnej perspektywie będzie już znacznie mniej — mówił dziś Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Jacek Nowiński nie ukrywa, że po zakończeniu pierwszego etapu prac, będzie trzeba wykonać kolejny.
— Można mieć nadzieję, że w tej osi będzie rezerwa wykonania do uruchomienia po roku 2018. Więc dalsza rywalizacja jest możliwa. Jeśli projekty z kontynuacją są dobrze przygotowywane to myślę, że jest szansa patrzeć perspektywicznie na dofinansowanie — dodał marszałek

Projekt pierwszego etapu prac w Bibliotece Elbląskiej rozpocznie się w grudniu br. i potrwa do czerwca 2020 roku. Obecnie przygotowywane są dokumenty w celu rozpoczęcia procedury przetargowej przez Departament Inwestycji Urzędu Miejskiego w Elblągu. Całość rac pochłonie ponad 9,3 mln zł.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. BEZ SCIEM proszę #2355329 | 37.47.*.* 20 paź 2017 18:40

    Czy w planach remontu dachu szpitala Św. Ducha przewidziano też rekonstrukcję sygnaturki? Do 1945 roku była ona ważnym detalem określającym sylwetkę tego obiektu, nadawała mu sporo uroku.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz