Elbląskie szkoły są wolne od homofobii?
2017-10-23 14:12:51(ost. akt: 2017-10-23 14:16:58)
W budżecie miasta powinny zostać zabezpieczone środki na szkolenia elbląskich nauczycieli pod kątem zapobiegania homofobii i innym formom dyskryminacji w szkołach. Z takim wnioskiem zwrócił się do prezydenta miasta radny Wojciech Rudnicki (SLD).
Wniosek radnego Rudnickiego został złożony w imieniu grupy nauczycieli, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.
— Z badań wynika, iż w ostatnim czasie coraz większa liczba uczniów i uczennic gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych decyduje się na ujawnienie swojej homo- lub biseksualnej orientacji. Niestety, wiąże się to często z brakiem zrozumienia i prowadzi do ich prześladowania — mówi Wojciech Rudnicki.
I podaje tu przykład 14-letniego Kacpra z Gorczyna (woj. łódzkie). Chłopiec we wrześniu tego roku zaczął naukę w nowej szkole – został do niej przeniesiony, bo w poprzedniej ciągle musiał znosić szykany rówieśników. Rówieśnicy nie akceptowali bowiem jego orientacji i tego, jak się ubiera. W tym przypadku nie reagował żaden z pedagogów i 14-latek na własne życzenie został jedynie przeniesiony do nowej szkoły. Tam nie było lepiej - szykany i wyzwiska powtarzały się. Kacper nie wytrzymał prześladowania i na początku września powiesił się u siebie w domu.
— Kadra nauczycielska często nie potrafi rozpoznać przyczyn takiej przemocy oraz odpowiednio zareagować. W konsekwencji wiele osób homo- i biseksualnych doświadcza nieustannie prześladowania, wpada w depresję, decyduje się na zmianę szkoły, pozostaje w konflikcie z rodziną, nauczycielami oraz koleżankami i kolegami, a nawet podejmuje próby samobójcze — tłumaczy radny Rudnicki.
Wojciech Rudnicki chce, by w Elblągu został zorganizowany dla nauczycieli cykl szkoleń dla nauczycieli, które mogłyby przyczynić się do przeciwdziałania tym zjawiskom i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczniom i uczennicom, bez względu na ich orientację seksualną.
— Szkoła wolna od homofobii i innych form dyskryminacji to szkoła przyjazna i bezpieczna dla wszystkich uczniów. Młodzież lepiej się w niej czuje i rzadziej opuszcza zajęcia, a nauczycielom pracuje się bardziej komfortowo — uważa radny.
Jesienią 2015 roku Wojciech Rudnicki zapoczątkował w Elblągu akcję "Wybieram bez hejtu" na rzecz poprawy języka w mediach, zwłaszcza tych internetowych.
as
Jesienią 2015 roku Wojciech Rudnicki zapoczątkował w Elblągu akcję "Wybieram bez hejtu" na rzecz poprawy języka w mediach, zwłaszcza tych internetowych.
as
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez