Piątek, 28 lutego 2020. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Sukces Chóru Cantata na międzynarodowym festiwalu w Rumi

2017-10-24 16:00:00 (ost. akt: 2017-10-24 14:58:03)
Chór Cantata

Chór Cantata

Autor zdjęcia: Michał Pawłowicz

Elbląski Chór Cantata zdobył Srebrny Dyplom podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi w kat. zespołów chóralnych. Podczas konkursu elbląscy muzycy zaprezentowali repertuar zróżnicowany pod względem epok muzycznych.

Podczas festiwalu w Rumi przeprowadzane są trzy konkursy: muzyki organowej, zespołów chóralnych oraz konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim.

Elbląski Chór Cantata wywalczył Srebrny Dyplom w kat. zespołów chóralnych.
— Podczas festiwalu zaśpiewaliśmy m.in. utwór "O Jesu Christe" XVI-wiecznego kompozytora Jacqueta de Berchema, "Psalm 69" Józefa Świdra oraz utwór "Cruceum Tuam" współczesnego kompozytora polskiego Łukasza Urbaniaka. Wybraliśmy sobie repertuar bardzo trudny i wymagający, zróżnicowany pod względem epok muzycznych — mówi Marta Druzda-Kulkowska, dyrygent Chóru Cantata od 2008 roku.

Cantata to zespół z 30-letnią tradycją. Chór działa przy Stowarzyszeniu Miłośników Muzyki Cantata, pod patronatem Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej. Poszczycić się może szeregiem nagród zdobytych w konkursach i festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Gelnhausen, Wernigerode, Tarnopolu, Pradze, Bydgoszczy, Strzepczu, Barczewie i innych. Należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Wśród najważniejszych osiągnięć chóru wymienić należy zdobycie prestiżowego tytułu i certyfikatu „Chór Cantata - Skarbnicą Kultury na Warmii i Mazurach”.

Zespół prezentuje różnorodne oblicza muzyki chóralnej, od utworów sakralnych, poprzez twórczość ludową, po nowatorskie aranżacje popularnych standardów muzyki rozrywkowej i z gatunku New Age. Chór corocznie prezentuje nowy program artystyczny nawiązując współpracę z cenionymi kompozytorami, aranżerami i muzykami. Uczestniczy również w projektach artystycznych wspólnie z Elbląską Orkiestrą Kameralną.

I nie spoczywa na laurach.
— Już w najbliższą niedzielę ruszamy do Gdańska, gdzie pod patronatem tamtejszego chóru Music Everywhere odbędzie się IV Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej. W marcu 2018 r. także wyruszymy do Gdańska na festiwal. Nie ukrywam, że ze względów finansowych szukamy konkursów w bliskich odległościach od Elbląga tak, by nie generować dużych kosztów związanych z wyjazdami — dodaje Marta Druzda-Kulkowska.

Chór Cantata to także zespół elblążan, świetnych muzyków, pasjonatów śpiewu chóralnego. Obecnie do zespołu poszukuje się męskich głosów. Wszystkich panów chcących spróbować swoich sił w niełatwej sztuce śpiewu chóralnego, muzycy Cantaty zapraszają na przesłuchania w każdy czwartek o godz. 20 w Ratuszu Staromiejskim.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB