Czwartek, 4 marca 2021. Imieniny Adrianny, Kazimierza, Wacława

Tak uczcimy Święto Niepodległości. Obchody w Elblągu, Tolkmicku i Młynarach

2017-11-10 10:31:40 (ost. akt: 2017-11-10 08:49:53)

Autor zdjęcia: Sebastian Stawiński

Już w piątek (10.11) w Elblągu rozpoczną się obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert z udziałem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej poświęcony będzie również jubileuszowi 780-lecia istnienia Elbląga.

Wielkie świętowanie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie się w Elblągu już w piątek (10.11). Wieczorem w hali przy al. Grunwaldzkiej odbędzie się bezpłatny koncert z udziałem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i gości (początek o godz. 19). Koncert poświęcony jest również 780. rocznicy nadania Elblągowi praw miejskich.

— Zagramy najpiękniejsze polskie melodie i pieśni patriotyczne. W repertuarze nie zabraknie „Poloneza” Henryka Wieniawskiego czy „Orawy”. Pojawi się także muzyka inspirowana polskim folklorem i historią. Nie zabraknie utworów z filmów i seriali: „Ogniem i mieczem”, „Janosika” czy „Polskich dróg” — zapowiada dyrektor EOK Bożena Sielewicz. — Będzie to prawdziwe spectrum naszej kultury muzycznej. Naszej orkiestrze będą towarzyszyli znakomici muzycy: między innymi skrzypek Janusz Wawrowski, klarnecista Andrzej Wojciechowski, kompozytor Hadrian Filip Tabęcki, czy soliści jak Bogusława Dziel-Wawrowska.
Bezpłatne wejściówki na to muzyczne wydarzenie można było pobierać w placówkach kulturalnych.

Sobotnie obchody Święta Niepodległości w Elblągu rozpoczną się od mszy świętej w katedrze św. Mikołaja (początek o godz. 11). Po niej elblążanie, tradycyjnie niosąc 50-metrową flagę, przejdą ulicami miasta na pl. Jagiellończyka.
— Tam odbędą się główne uroczystości patriotyczne z oprawą wojskową. Złożymy m.in. kwiaty pod pomnikiem króla Kazimierza Jagiellończyka. Podczas uroczystości elblążanie będą częstowani pyszną, wojskową grochówką — zapowiada Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Po zakończeniu uroczystości, około godziny 13.30, organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania uczestnikom IV Biegu Niepodległości.
— Weźmie w nim udział rekordowa liczba 990 zawodników, którzy będą się ścigali ulicami miasta na dystansie 10 kilometrów. Trasa biegu będzie wiodła ulicami: Teatralną, Robotniczą, Pocztową, Rycerską, Tysiąclecia, Hetmańską, Armii Krajowej, 12 Lutego i Teatralną. Zaplanowano również sztafetę: tutaj 28 zespołów pobiegnie trasą o długości 3332 metrów. Wcześniej, bo o godzinie 11, w tzw. biegu enduro kid zmierzą się zaś dzieci do 13 roku życia — mówi Andrzej Bugajny, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu.
Urzędnicy zachęcają także, by wszyscy elblążanie wywiesili w tym dniu biało-czerwone flagi.

W Tolkmicku obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się w sobotę. Na początek o godz. 18 odbędzie się msza w intencji ojczyzny w kościele w Tolkmicku.
— Po mszy zapraszamy na spotkanie patriotyczne na Placu Wolności przed ratuszem. Będą recytacje utworów i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Każdy będzie miał okazję skosztować rogalika w biało-czerwonym lukrze i wypić gorące kakao — zapowiada Daniela Bukowska z parafii w Tolkmicku, która jest jednym z organizatorów wydarzenia.

Obchody odbędą się również w Młynarach. W koście w południe rozpocznie się msza święta, a dwie godziny później w Ośrodku Kultury zaplanowano spektakl „Dziady cz. II” według dramatu Adama Mickiewicza. Przedstawienie wystawi grupa teatralna „Proskenion” z Rychlik. O oprawę muzyczną zadba grupa wokalna działająca przy Ośrodku Kultury w Młynarach pod kierunkiem Bartosza Krzywdy. Kultury. Wstęp wolny.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB