środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

"Elbląg dla Niepodległej". Koncert na rozpoczęcie obchodów Święta Niepodległości [zdjęcia]

2017-11-10 22:16:02 (ost. akt: 2017-11-10 23:47:57)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Koncertem "Elbląg dla Niepodległej" rozpoczęły się w piątek w Elblągu obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie z udziałem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej poświęcone było również przypadającej w tym roku 780. rocznicy nadania prawa miejskich Elblągowi.


Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej podczas piątkowego (10.11) koncertu towarzyszyli: skrzypek Janusz Wawrowski, klarnecista Andrzej Wojciechowski, kompozytor Hadrian Filip Tabęcki, solistka Bogusława Dziel-Wawrowska. Dla publiczności w hali przy al. Grunwaldzkiej to była okazja, żeby usłyszeć najpiękniejsze polskie melodie i pieśni patriotyczne.

— Elbląg dla Niepodległej to tytuł koncertu, którego wysłuchamy w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. Chcemy w ten sposób zaznaczyć, że na przestrzeni wieków losy naszego miasta związane były z Rzeczpospolitą, a jego mieszkańcy mieli i mają swój wkład w jej budowę — mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski. — Mamy też wyjątkowy powód do świętowania. To 780-lecie Elbląga, naszej małej ojczyzny. Dzięki muzykom Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i zaproszonym gościom przywołane zostaną najpiękniejsze polskie melodie i pieśni, które towarzyszyły patriotycznym zrywom, ale też codziennej pracy, dodawały otuchy, pomagały w radosnych jak i trudnych chwilach. W kompozycjach tych jest coś charakterystycznego, co sprawia, że wsłuchując się w nie mamy poczucie, że są one na wskroś polskie.

— Niepodległość była trudna dla Polski, bo przez wieleset lat mieliśmy z nią problem — przypomniał przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak. — Dzięki wspaniałym Polakom: pisarzom, poetom, muzykom, artystom nigdy nie straciliśmy polskości w naszych rodzinach i domach. Na przestrzeni wieków również bardzo dużą rolę odegrali nasi żołnierze. Pamiętamy piękną harcerską pieśń o obrońcach naszych granic. To właśnie nasi żołnierze w 1918 r. i później marszałek Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski dokonali tak wielkich rzeczy i odbudowywali, tworzyli naszą Rzeczpospolitą.

Przewodniczący Pruszak przypomniał, że ten rok w Elblągu jest poświęcony pamięci generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.
— Służył Bogu i ojczyźnie — mówił. — Jesteśmy dumni, jako Elbląg, że możemy czuć się bezpiecznie w naszej Polsce, rozwijać się, mieć nadzieję na lepszą przyszłość. Muzyka również przez te wieki niosła nadzieję i tradycję — dodał.

Obchody Święta Niepodległości w Elblągu będą kontynuowane w sobotę. Tego dnia odbędą się: msza święta w intencji ojczyzny w katedrze św. Mikołaja na starówce (godz. 11), przemarsz ze starówki na plac Jagiellończyka (godz. 12) oraz Bieg Niepodległości (start głównego biegu o godz. 13.30).
AKT

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB