Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Na oddział geriatrii elbląscy seniorzy muszą jeszcze długo poczekać

2017-11-14 17:01:34 (ost. akt: 2017-11-14 15:17:35)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Plany utworzenia w Szpitalu Miejskim w Elblągu oddziału geriatrii odłożone zostały "na półkę". Obecnie jednostki nie stać na jego uruchomienie.

Osoby starsze wymagają odpowiedniej opieki medycznej, dostosowanej do ich potrzeb i specyfiki schorzeń. Zwykle chorują na wiele chorób jednocześnie i zażywają sporo lekarstw. Dlatego od kilkudziesięciu lat dynamicznie rozwija się geriatria: specjalistyczna dziedzina medycyny, kompleksowo zajmująca się zdrowiem, chorobami i opieką nad osobami w wieku podeszłym.

Również w Elblągu były plany utworzenia oddziału geriatrycznego. Szpital Miejski starał się w 2014 roku o pieniądze z Funduszy Norweskich na jego uruchomienie. Nie udało się. Wniosek szpitala przepadł pośród projektów złożonych przez inne miasta.

O utworzeniu geriatrii mówiło się również przy łączeniu należących do miasta szpitali przy ul. Żeromskiego i ul. Komeńskiego w jedną placówkę. Już wiadomo, że na taką opiekę elbląscy seniorzy będą musieli jeszcze poczekać. Powodem jest brak pieniędzy na uruchomienie oddziału

O to, kiedy w Elblągu powstanie oddział geriatrii zapytał we wtorek (14.11) podczas posiedzenia Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta radny Ryszard Klim.

— Obecnie rozwijanie kolejnych inwestycji nie jest możliwe, ze względu na brak środków finansowych — mówił Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II.

Szpital miejski został włączony do tzw. sieci szpitali. To oznacza inny poziom referencyjności, czyli również obniżenie wyceny niektórych procedur medycznych. Szpital za tę samą cenę musi wykonać więcej usług.

— W perspektywie mamy również podwyżki wynagrodzeń dla personelu. Od 1 października ponosimy także duże wydatki związane ze świadczeniem nocnej i świątecznej opieki medycznej — wyjaśniał dyrektor Gorbaczewski.

Do rozmów o utworzeniu oddziału będzie można powrócić nie wcześniej niż w 2020 roku.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB