środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

My czytamy Wikipedię, oni ją tworzą. Za nami pierwszy elbląski WikiMaraton

2017-11-18 17:00:17 (ost. akt: 2017-11-18 21:12:41)
Podczas WikiMaratonu można było edytowali hasła Wikipedii dotyczące historii i zabytków Elbląga

Podczas WikiMaratonu można było edytowali hasła Wikipedii dotyczące historii i zabytków Elbląga

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W sobotę (18.11) w Bibliotece Elbląskiej sympatycy i miłośnicy historii Elbląga spotkali się na pierwszym elbląskim WikiMaratonie, podczas którego edytowali hasła Wikipedii dotyczące historii i zabytków naszego miasta.


Początek WikiMaratonu to przede wszystkim ekspresowe szkolenie z zakresu edytowania haseł w Wikipedii. Jak się okazało, nie trzeba wyjątkowych umiejętności, by móc edytować, bądź tworzyć nowe hasła w Wikipedii.

— Wikipedię może edytować każdy: nie potrzeba nawet zakładać konta i można anonimowo tworzyć nowe hasła, albo poprawiać te, które już istnieją. Wystarczy wejść na stronę Wikipedii, kliknąć przycisk edytuj na górze i w ten sposób nanosić poprawki — tłumaczy Krzysztof Machocki ze Stowarzyszenie Wikimedia Polska, który poprowadził sobotnie spotkanie.

Mimo, że każdy czytelnik może być jednocześnie redaktorem Wikipedii, musi jednak pamiętać o jednym.

— Każda edycja w Wikipedii powinna mieć również swoje źródło. Należy więc zawsze podać przypis, który odnosi się do źródła, z którego czerpaliśmy swoją wiedzę. Informacja w żadnym wypadku nie może pochodzić z głowy — dodaje Krzysztof Machocki.

W sobotę grupa elblążan zajęła się więc wprowadzaniem dodatkowych informacji do haseł związanych z historią i zabytkami naszego miasta.

— Biblioteka Elbląska nadawała się do tego świetnie, bo już na miejscu, niejako "na wyciągnięcie ręki" mamy zapewniony dostęp do źródeł: książek, czy artykułów i bez konieczności szukania wzmianek w obszernym materiale możemy szybko i łatwo znaleźć pozaznaczane treści dotyczące konkretnych wydarzeń historycznych czy budynków — tłumaczy Krzysztof Machocki. — Elbląg jest bardzo ważnym miastem na mapie Polski, a mamy w Wikipedii olbrzymie braki jeśli chodzi o jego historię, ale i o teraźniejszość Elbląga. Trzeba także niektóre rzeczy zaktualizować. Całkiem niedawno w mieście pojawiła się np. kolejna trasa tramwajowa. Jest już więc zaczątek do tego, by edytować stronę związaną z historią elbląskich tramwajów.

Inicjatorami i organizatorami wydarzenia byli I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu, Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Biblioteka Elbląska. To pierwszy tego typu WikiMaraton przeprowadzony w województwie warmińsko-mazurskim. Na świecie cieszą się one dużą popularnością. Najdłuższy maraton edycyjny Wikipedii zorganizowany został w meksykańskim Museo Soumaya, trwał 72 godziny, a jego uczestnicy spali w namiotach rozbitych w jednej z muzealnych sal. Wydarzenie wpisano potem do Księgi Rekordów Guinessa.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB