Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Policja przeprowadzi się na Zatorze. Na Lotniczej powstanie nowa komenda

2017-11-20 10:16:10 (ost. akt: 2017-11-20 10:31:13)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Od lat elbląscy policjanci marzą o wybudowaniu swojej nowej siedziby. Nowa komenda ma kosztować około 50 mln zł i powstanie na ul. Lotniczej, na terenie byłych wojskowych koszar.

Decyzję o oddaniu pod zabudowę Skarbowi Państwa terenu o powierzchni 2 hektarów podjęli w ubiegły czwartek elbląscy radni. Działki na ul. Lotniczej trafią z kolei do elbląskiej Komendy, która planuje w tym miejscu zbudować swoją nową siedzibę. Operacja jest zgodna z prawem, bo Policja jest finansowana z budżetu Państwa. I choć lokalizacja nowej siedziby elbląskich policjantów na ul. Lotniczej może nie jest idealna, to jednak z punktu widzenia funkcjonariuszy - jedynie możliwa.

— Znalezienie w centrum miasta gruntu o powierzchni dwóch hektarów było po prostu niemożliwe. Analizowaliśmy także inne lokalizacje, m. in. na ul. Królewieckiej czy na Żuławskiej, ale wybraliśmy Lotniczą dlatego, że ta lokalizacja nie wymaga zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Z punktu widzenia służbowego jest ona dla nas dobra, choć nie idealna — mówił podczas sesji Rady Miejskiej komendant Robert Muraszko. — Mamy nadzieję, że także dla mieszkańców nie będzie to duża uciążliwość tym bardziej, że komenda powstanie 600 metrów od dworca PKP, budowany jest także wiadukt, który skomunikuje Zatorze z pozostałą częścią miasta. Pragnę też przypomnieć, że w ścisłym centrum, na osiedlach, cały czas będą funkcjonowały nasze punkty przyjęcia interesantów, więc w każdej chwili będziemy dla mieszkańców dostępni.

Jak wskazywał insp. Muraszko nowa komenda dla elbląskich policjantów musi powstać, gdyż stan techniczny obecnych siedzib, które zajmują funkcjonariusze na ulicach Tysiąclecia, Królewieckiej i Strażniczej jest fatalny i nie ma sensu ich remontować.

— Budowa nowej komendy ma kosztować około 50 mln zł, a pieniądze są zabezpieczone w budżecie Państwa. Komenda Główna Policji przygotowała już standardowe projekty komend policji. Taki projekt będzie trzeba tylko zaadaptować do naszych warunków. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to być może pierwsze prace ruszą już we wrześniu przyszłego roku — mówił komendant.

Budynki, w których obecnie mieszczą się siedziby Komendy Miejskiej Policji, przy ul. Królewieckiej, Tysiąclecia i Strażniczej, Skarb Państwa przekaże elbląskiemu samorządowi.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB