Czwartek, 22 listopada 2018. Imieniny Cecylii, Jonatana, Marka

W przyszłym roku zrobimy zakupy na wyremontowanym rynku

2017-11-23 10:54:58 (ost. akt: 2017-11-23 11:01:30)
Wizualizacja targowiska miejskiego

Wizualizacja targowiska miejskiego

Autor zdjęcia: Materiały UM w Elblągu

Znikną stare pawilony handlowe i zadaszone wiaty, a w ich miejsce powstanie całkiem nowa infrastruktura. Do 30 listopada 2018 roku targowisko miejskie przejdzie pierwszy etap gruntownego remontu.

Dokumentacja dotycząca planowanego remontu części targowiska miejskiego przy ul. Płk. Dąbka jest już gotowa. Teraz miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę robót.

W pierwszym etapie remontu na targowisku miejskim planuje się rozbiórkę istniejących wiat ze stołami oraz wyburzenie 21 pawilonów handlowych. W ich miejsce powstaną nowe, zadaszone stanowiska, które zostaną ulokowane w kierunku środka targowiska. Powstanie także 12 nowych, systemowych pawilonów handlowych, w tym trzy z instalacją wodociągową, każdy o powierzchni 17,5 m kw.

— Głównym celem działań projektowych było zachowanie rodzaju prowadzonego handlu na targowisku, który pomimo złego stanu technicznego infrastruktury rynku, sprawdza się bardzo dobrze. Niemalże wszystkie miejsca handlowe aktualnie są zajęte, stąd w projekcie postanowiono zachować istniejący układ placu głównego, pawilonów handlowych i stanowisk handlowych na stołach — czytamy w dokumentacji przetargowej. Co istotne, po remoncie handlujący będą mieli także do swojej dyspozycji niezadaszone miejsca handlowe o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. Projekt przewiduje powstanie 190 miejsc handlowych.

Po modernizacji na targowisku pojawi się także nowy ciąg pieszo-jezdny, w miejscu starego, który zostanie rozebrany, a także chodnik i dodatkowe miejsca postojowe. Rynek zostanie doświetlony, a robotnicy wykonają również nową kanalizację deszczową, sanitarną, wodno - kanalizacyjną, a także instalację elektryczną.

Zainteresowane firmy swoje oferty mogą składać do 5 grudnia. Najkorzystniejsza oferta będzie wybrana w oparciu o cenę (60%), okres gwarancji (15%), termin wykonania (15%). Liczyć się będzie także zatrudnienie osób bezrobotnych (10%).

Modernizacja targowiska ma się zakończyć do 30 listopada 2018 roku, a remont elbląskiego rynku pochłonie pawie 1,6 mln zł i będzie możliwy dzięki środkom zewnętrznym. 31 maja br. miasto złożyło wniosek o dofinansowanie do przebudowy targowiska w wysokości 1 mln zł, z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

— W chwili obecnej trwa procedura oceny wniosków, która powinna zostać zakończona 30 listopada 2017 roku — mówił podczas sesji prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Targowisko miejskie działa przy ul. Płk. Dąbka od lat 70. XX wieku. Od tego czasu nie przechodziło nawet kosmetycznego liftingu. W 2013 roku ze środków miasta udało się tu zbudować 40 miejsc postojowych, które miały zapoczątkować "ucywilizowanie" tego miejsca. Inwestycja była m. in. pokłosiem wniosków i interpelacji radnej Marii Koseckiej, dla której sprawa modernizacji elbląskiego rynku do dziś jest bardzo ważna. W 2014 roku ówczesny gospodarz tego terenu - wtedy był to MOSiR - miał przebudować wiaty znajdujące się w południowo-zachodniej części targowiska i utworzyć tam dodatkowe miejsca na handel bezpośrednio z pojazdów. Jednak w kasie miejskiej zabrakło na ten cel pieniędzy. Kosecka przypominała wtedy, że prace zaplanowane na 2014 rok miały także wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.
— Ten teren spowija ciemność, czyniąc znajdujące się w pobliżu boksy łatwym łupem dla złodziei. Jeżeli do tego dodamy dziury i wyrwy w nawierzchni to mamy obraz nędzy i rozpaczy — apelowała radna.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB