środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne pełne tańca, muzyki i wzajemnej integracji

2017-11-24 13:10:00 (ost. akt: 2017-11-24 13:19:22)
Międzynarodowe Spotkania Artystyczne 2017

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne 2017

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Spektaklem „Kopciuszek” z Teatralnego Studia „Danko” z Kaliningradu rozpoczął się drugi dzień Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, które organizują CSE Światowid i Stowarzyszenie Kulturalne Viva Art.


Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to wydarzenie szczególne, mające na celu prezentację szerszej publiczności różnorodnych form twórczości artystów sprawnych i niepełnosprawnych z Polski oraz Europy. W ramach Spotkań realizowane są między innymi: koncerty muzyczne, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne, pokazy filmowe, spotkania integracyjne, konferencje, wystawy plastyczne oraz fotograficzne. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to również szczególna okazja do promowania kultury polskiej. To również możliwość przeglądu i promocji najciekawszych wydarzeń teatralnych, muzycznych głównie z państw Europy Środkowej i Wschodniej.

W tym oku, w trakcie trzydniowej imprezy zaplanowano warsztaty muzyczne, teatralne i plastyczne.
— Uczestnicy poznają techniki papierowe: papier czerpany, papieroplastykę i techniki graficzne – monotypię i kalkografię. Będą także warsztaty wykonywania elementów scenografii, masek i strojów — mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA.

Zaś jednym z największych działań będzie sobotni happening plastyczny „Strefa twórczości”. Organizatorzy twierdzą, że spontaniczność, emocje i naturalna potrzeba działania to bardzo urodzajne podłoże do twórczych aktów kreacji.

— Wykreujmy wspólnie miejsce, w którym spontaniczna ekspresja, a każdy ją ma, może się swobodnie wyrazić – dodaje Teresa Miłoszewska. – Ideą happeningu jest zwrócenie uwagi na potrzebę twórczości, którą nosi w sobie każdy człowiek. Każdy, a więc od dziecka, przez nastolatka i dorosłego, po seniora.
W piątek (24.11) drugi dzień MSA rozpoczął spektakl „Kopciuszek” z Teatralnego Studia „Danko” z Kaliningradu. Grupa działa od 2006 roku przy organizacji „Maria” w Kaliningradzie, wspierającej osoby z niepełnosprawnościami z Obwodu Kaliningradzkiego. Swoje spektakle prezentuje nie tylko w Rosji, ale także zagranicą. "Danko" ma już na swoim koncie Nagrodę Specjalną za spektakl "Kopciuszek", przyznaną na XV Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie za niezwykłą żywiołowość i reżyserię.

Na dużej scenie CSE Światowid nie zabrakło dziś także tanecznych występów. Przed publicznością zaprezentowała się m.in. Grupa ZET z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu, której podopieczni wraz z rodzicami i opiekunami odtańczyli nastrojowe tango. Pakiet rozgrzała zaś Grupa „Klaipėdos lakštutė” z Litwy, której tancerze wykonali niezwykle energetycznego breakdance. — Taniec w rytm tej muzyki przynosi nam radość, satysfakcję i poczucie spełnienia - mówili zgodnie tancerze.

Imprezy w ramach MSA trwają. W sobotę o godz. 10.30 zaplanowano seminarium „ Aktywne i twórcze życie" w Galerii Nobilis, a w samo południe spektakl „Daj mi wszystko", w wykonaniu Teatru „Rajstopy". Od godziny 10.30 do 12 w pracowniach artystycznych CSE Światowid będą także trwały warsztaty artystyczne. Ostatni dzień MSA zakończy happening plastyczny "Strefa twórczości".
as


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB