Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

Szukają chętnych z Elbląga i powiatu elbląskiego do Wojsk Obrony Terytorialnej

2017-11-29 08:30:42 (ost. akt: 2017-11-29 08:37:43)

Autor zdjęcia: Irek Dorożański

W Elblągu i powiecie elbląskim planuje się utworzenie dwóch kompanii Wojsk Obrony Terytorialnej. Na chętnych czeka gratyfikacja finansowa w wysokości 502 zł.

Wojska Obrony Terytorialnej rosną w siłę. Planuje się stworzenie jednej kompanii dla powiatu elbląskiego oraz jednej dla Elbląga.
— Zważywszy na ukształtowanie powiatu elbląskiego – zadania kompanii lekkiej piechoty będą zróżnicowane. Kompania miejska będzie specjalizować się w prowadzeniu działań w terenie zurbanizowanym, natomiast kompania powiatu ziemskiego, ze względu na ukształtowanie terenu oraz zagrożenia powodziowe, będzie przygotowana do zadań w środowisku wodnym i lądowym — informuje Monika Jabłońska, rzecznik prasowy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

"Elbląskie" kompanie będą podlegały batalionowi w Braniewie.
— Służba, w jak najmniejszym stopniu ma zakłócać dotychczasowy tryb życia rodzinnego i zawodowego zainteresowanych. Żołnierz TSW, poza nabyciem doświadczenia i umiejętności, będzie otrzymywał również gratyfikację w postaci uposażenia (502,40 zł miesięcznie dla żołnierza TSW w stopniu szeregowego oraz 646,40 zł dla żołnierza TSW w stopniu majora) i dodatków do uposażenia (tzw. „dodatek za gotowość”). Ponadto żołnierze TSW zamieszkujący poza miejscem służby mogą otrzymać zwrot kosztów dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby rotacyjnej i z powrotem — dodaje Monika Jabłońska.

16-dniowe szkolenie podstawowe żołnierzy TSW rozpoczyna się od wcielenia, umundurowania i wyekwipowania kandydatów oraz spraw ewidencyjnych. W drugim dniu ochotnicy zwykle poddawani są testowi oceny potencjału sprawności fizycznej. Ich wyniki zostaną później wykorzystane w dalszej służbie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. W szkoleniu wyrównawczym biorą udział tylko rezerwiści, dlatego jest ono krótsze i trwa 8 dni.

Zainteresowani powinni się zgłaszać do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Elblągu.

Wojska Obrony Terytorialnej od stycznia 2017 r. stanowią piąty rodzaj sił zbrojnych. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, przejawiające się m.in. poprzez zwalczanie skutków klęsk żywiołowych czy katastrof. Docelowo w każdym województwie powstanie brygada obrony terytorialnej. Wyjątkiem będzie Mazowsze, gdzie powstaną dwie brygady.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB