Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Pasłęcka Kapsuła Czasu już w ziemi. Odkopią ją w 2097 roku [zdjęcia]

2017-11-30 14:42:23 (ost. akt: 2017-12-01 14:01:30)
Pasłęcka Kapsuła Czasu została zakopana na dziecińcu zamkowym

Pasłęcka Kapsuła Czasu została zakopana na dziecińcu zamkowym

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Na dziedzińcu pasłęckiego zamku zakopano w czwartek (30.11) kapsułę czasu, a w niej aż osiemset listów od mieszkańców, przedsiębiorców i stowarzyszeń z przesłaniem dla potomnych. Kapsuła odkopana ma zostać w 2097 r.Pasłęcka Kapsuła Czasu to dwa pojemniki: jeden z nierdzewnej blachy, drugi (zewnętrzny) z granitu. Trafiło do niej osiemset listów od przedsiębiorców, stowarzyszeń oraz mieszkańców, w szczególności dzieci i młodzieży, z przesłaniem dla potomnych. W czwartek, w samo południe, kapsuła została uroczyście zakopana na zamkowym dziedzińcu. Spędzi w ziemi osiemdziesiąt lat. W Pasłęckiej Skrzyni Czasu nie zabrakło również wydania „Dziennika Elbląskiego”, a w nim życzeń dla przyszłych pokoleń od obecnie żyjących.

Pomysł zakopania kapsuły burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski przywiózł z ...wakacyjnej podróży do Kudowy Zdroju.
— Byliśmy z żoną tam w sanatorium i pod urzędem miasta zobaczyłem właśnie taką kapsułę czasu. Pomyślałem: dlaczego nasi mieszkańcy nie mieliby napisać przesłania przyszłym pokoleniom. Jak im się żyło w tym mieście? Co było dobre, a co należało zmienić? Jakie są marzenia o Pasłęku za 80 lat? Ja sądzę, że dzisiaj żyje nam się tutaj dobrze. Chociaż na pewno są osoby, które uważają, że Pasłęk mógłby się szybciej i lepiej rozwijać. Generalnie, sądzę, że za osiemdziesiąt lat będzie w naszym mieście jeszcze piękniej niż teraz — mówi Wiesław Śniecikowski.

Jaką radę ma obecny burmistrza dla osoby, która w 2097 roku będzie rządziła Pasłękiem?
— Żeby wsłuchiwała się w głos jego mieszkańców i z nimi współpracowała, by był otwarty na ludzi, bo to oni są najważniejsi. Powinien dbać o przedsiębiorców, mamy ich dzisiaj w gminie 883, do tego 927 gospodarstw. To w nich jest nasza siła — mówi Wiesław Śniecikowski.

Kapsuła zostanie otwarta 27 września 2097 roku, czyli za osiemdziesiąt lat. Wówczas Pasłęk będzie obchodził jubileusz 800-lecia.

W Urzędzie Miejskim w Pasłęku przechowywana będzie lista osób oraz stowarzyszeń, które zdeponowały listy w kapsule.
— Co ciekawe, można było napisać list adresowany do swojego potomka w rodzinie, który będzie mu za tych osiemdziesiąt lat przekazany — mówi Damian Bereżański z UM w Pasłęku.

O czym w listach pisali mieszkańcy Pasłęka? Ci najmłodsi m.in. o tym, jak się dzisiaj żyje w mieście.
— O naszej szkole, o tym co robimy w wolnym czasie. Pisaliśmy o takich zwykłych, codziennych rzeczach — mówi Kasia, uczennica z ZS w Pasłęku.

Czego życzą następnemu pokolenie pasłęczan?
— Przede wszystkim spokoju. Może dobrze by było, aby Pasłęk się już nie powiększał? Fajnie jest mieszkać w takim małym mieście — mówi pani Justyna, przedszkolanka z Pasłęka.
— Nie wiem, czy takie życzenia są możliwe do spełnienia. Pasłęk jest dynamicznie rozwijającym się miastem, rozbudowuje się, powstają nowe miejsca pracy. Tego nie da się zatrzymać i nie powinno, bo przyszłość, to rozwój miasta na wielu płaszczyznach — mówi Wiesław Śniecikowski.

Zakopanie Pasłęckiej Kapsuły Czasu, to wydarzenie, które odbywa się w ramach obchodów w tym roku jubileusz 720–lecia Pasłęka.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Reuter-Straße #2387340 | 159.205.*.* 30 lis 2017 21:25

    Trzeba mieć nadzieję że w 2097 roku nie będzie już tych betonowych bunkrów na Starym Mieście - za średniowiecznym murem i Pasłęk znowu będzie "Rothenburgiem Wschodu".

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz