Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Wernisaż Zygmunta Prończyka i Zbigniewa Szmurło w Pasłęku

2017-12-04 16:00:29 (ost. akt: 2017-12-04 13:58:12)
Zbigniew Szmurło

Zbigniew Szmurło

Autor zdjęcia: arch. POK

Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Zygmunta Prończyka i Zbigniewa T. Szmurło.

Pasłęcki Ośrodek Kulury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Zygmunta Prończyka i Zbigniewa T. Szmurło, który odbędzie się 14 grudnia 2017 o godz. 18:00 w Galerii Pasłęckiego Ośrodka Kultury. Oprawa muzyczna: Jerzy Mudry - skrzypce. Wstęp wolny

Zygmunt Prończyk ukończył Wydział Pedagogiczny Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przez wiele lat był zawodowo związany z Teatrem Dramatycznym w Elblągu. Wykonał blisko 40 projektów scenografii, jest autorem kostiumów teatralnych oraz filmowych, mi. in. do sztuk reżyserowanych przez Stanisława Tyma, np. „Rozmowy przy wycinaniu lasu” (1988). Prowadził warsztaty z rysunku i malarstwa w Ośrodku Kultury w Młynarach. Artysta zilustrował książki ks. Wiesława Rodziewicza pt.: „Coś o... marzeniach człowieka i nie tylko” (2006) oraz „Jak drzewo na wietrze” (2010). Artysta uczestniczył w licznych plenerach plastycznych. Otrzymał honorową odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zasłużony dla Kultury Polskiej, a także Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Ziemi Elbląskiej.

Wpiera społecznie działania Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu. Artysta uprawia malarstwo, akwarele i rysunek. Baśniowy charakter prac malarskich uzyskuje przez zastosowanie kontrastowych barw i laserunków. Stosuje technikę malowania plamami, co daje wrażenie abstrakcji. Tematów do swojej twórczości poszukuje w krajobrazie regionalnym. Inspiruje go żuławski krajobraz pełen wierzb, traw i wodorostów. Elementy pejzażu przedstawia z perspektywy filozofii surrealizmu, nadając swoim pracom wymiar metafizyczny. Artysta świat nadrealny stawia w kontekście rozwoju cywilizacyjnego. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie m. in. w Australii i Francji. Jest autorem wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem ekspozycji zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą.
italic text
Zbigniew Szmurło. Dr nauk humanistycznych. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu (1978) - ceramika artystyczna. Studiował rusycystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w Instytucie Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina w Moskwie i na Uniwersytecie Gdańskim, Dyplom: „Twórczość Wadima Sidura” (1988). Doktorat nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce uzyskany na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2010). Dysertacja doktorska: „Zależności, wpływy, oddziaływania kultury i polityki w Armenii”.Rosjoznawca, armenoznawca, tłumacz języka rosyjskiego, publicysta, dziennikarz, wykładowca akademicki oraz popularyzator kultury, artysta plastyk (członek honorowy Związku Artystów Plastyków Armenii). Liczne podróże dziennikarskie i naukowe do Armenii, Republiki Górskiego Karabachu, Kazachstanu, na Białoruś, Ukrainę, Litwę i Łotwę, a także do Rosji oraz Estonii.

Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę, ceramikę artystyczną i fotografię. Prace w zbiorach w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Armenii, Kazachstanie, Mołdawii, Rosji, na Litwie i Łotwie.Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Bochni, Nowym Wiśniczu, Tarnowie, Elblągu, Olsztynie, Moskwie, Warszawie, Druskiennikach, Wilnie, Ornecie. Liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Uczestnik międzynarodowych plenerów i poplenerowych prezentacji „Inspiracje” (Kąty Rybackie, Janów)., „Ormiańska Paleta”, Odzun – Armenia (2012); „Pasłęckie Barwy jesieni”, Pasłęk (październik 2016); „Horyzonty Wielkiego Stepu”, Taraz – Kazachstan (maj 2017).
Informacja POK

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB