Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Tak widzą cyberprzemoc dzieci

2017-12-25 16:00:00 (ost. akt: 2017-12-22 12:31:37)
Rozdanie nagród w konkursie „Cyberprzemoc - jak się jej przeciwstawić”

Rozdanie nagród w konkursie „Cyberprzemoc - jak się jej przeciwstawić”

Autor zdjęcia: arch. KMP w Elblągu

Prace plastyczne dzieci i młodzieży mówiące o cyberprzemocy zostały zaprezentowane w sali Kina Światowid, gdzie odbyła się trzecia edycja konkursu „Cyberprzemoc - jak się jej przeciwstawić”.Wszystkie prace dotyczyły przemocy internetowej, której może doświadczyć każdy, jednak twórcy skupili się głównie na rówieśnikach, a więc na młodzieży gimnazjalnej. Finał konkursu to także czas na podsumowanie badań dotyczących diagnozy stanu bezpieczeństwa uczniów elbląskich szkół gimnazjalnych, które przedstawiła Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu.

Wynika z nich, że aż 39 proc. badanych było ofiarami przemocy. Najczęstsze formy przemocy w elbląskich gimnazjach to poniżanie i ośmieszanie. Aż 34 proc. badanych przyznało się do rozsyłania kompromitujących filmików.

Na pytanie, czy byłeś obiektem zdjęć i filmików wbrew swojej woli 38 proc. badanych odpowiedziało tak. Dyrektor podkreśliła, że najbardziej daje do zastanowienia sytuacja, w której 58 proc. ankietowanych nie szukało u nikogo pomocy, w tym również u nauczycieli.

Kolejnym prelegentem była Marzena Szlitter, psycholog SP Nr 15, która przedstawiła mechanizmy związane z powstawaniem cyberprzemocy, w tym motywacje do stosowania cyberprzemocy przez młodych ludzi oraz doświadczenia przemocy rówieśniczej w życiu dziecka.

Podsumowanie konkursu było także okazją do omówienia zagadnień prawnych odpowiedzialności osób nieletnich, które przybliżył podinspektor Marek Cieślak z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Policjant mówił o umyślności działania nieletnich sprawców przemocy, a także odpowiedzialności prawnej w związku z przemocą rówieśniczą, którą ponoszą również rodzice lub opiekunowie prawni, na gruncie prawa karnego, prawa cywilnego jak i prawa administracyjnego.

Wyróżnieni w konkursie: Matylda Domżał, Aleksandra Szarłat, Klaudia Juśko, Anna Chrościcka, Igor Kaźmierczak, Magdalena Puzio, Kornelia Piotrowska, Szkoła Podstawowa Nr 15, Justyna Kanownik Gimnazjum Nr 4, Laura Baran, Paweł Cywiński, Jerzy Kowalski, Patrycja Kubera, Weronika Ulężałka, Vesna Majczyna, Kamila Ołdakowska, Izabela Tyfert, Weronika Szpakowska, Nikola Prokurat Aleksandra Gross.

Organizatorami przedsięwzięcia była Komenda Miejska Policji w Elblągu, Urząd Miejski oraz Zespół Szkół Technicznych w Elblągu. Laureatami zostali uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Elbląga.
Informacja KMP w Elblągu


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB