Wtorek, 26 maja 2020. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Kto wyremontuje Bibliotekę Elbląską? 750-letnie mury są w złym stanie

2018-01-02 12:32:05 (ost. akt: 2018-01-02 12:56:52)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Zabytkowy budynek Bibliotek Elbląskiej w ciągu najbliższych dwóch lat przejdzie gruntowną modernizację. Na prace renowacyjne udało się zdobyć prawie 8 milionów złotych. Miasto już szuka firmy, który zajmie się wykonaniem robót.

Historia Biblioteki Elbląskiej jako instytucji rozpoczyna się w 1601 r., jednak obiekt, w którym się znajduje, powstał znacznie wcześniej i sięga XIII wieku oraz czasów krzyżackich Pierwotnie budynek służył jako przytułek dla starców i chorych a następnie - jako szpital.

Dzisiaj, po ponad 750 latach nieprzerwanego trwania, znajduje się już w bardzo złym stanie technicznym. Średniowieczne mury wymagają pilnej naprawy: trzeba przede wszystkim zabezpieczyć elewację, dachy i osuszyć cały obiekt. Tuż przy budynku znajduje się także wspaniały dziedziniec z placem, który może być funkcjonalnym miejscem spotkań i imprez dla wszystkich elblążan.

Dlatego władze biblioteki zaczęły starać się o unijne środki, które miały pomóc w przeprowadzeniu remontu w bibliotece. Wniosek wygrał w konkursie marszałka województwa i pod koniec października 2017 r. podpisano umowę, na mocy której do Elbląga trafiło prawie 8 mln zł na remont budynku.

Urzędnicy właśnie ogłosili przetarg i szukają firmy, która zajmie się pierwszym etapem prac. Podczas niego zostanie przeprowadzona renowacja zespołu budynków biblioteki i zagospodarowanie terenu dziedzińca. W obiekcie zostanie także wymieniona cała stolarka okienna i drzwiowa. Cały budynek zostanie też zabezpieczony przed wodą i wilgocią, a wokół Biblioteki Elbląskiej zabłyśnie świetlna iluminacja.

Jedną z najważniejszych części tego projektu będzie także remont zabytkowej, gotyckiej piwnicy Biblioteki Elbląskiej, w której powstanie interaktywna wystawa dawnej książki i prasy Elkamera.

— Będziemy tu prezentowali najcenniejszy, zabytkowy zbiór biblioteki, który od 2016 roku stanowi zasób narodowy — mówi Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej. — Na wystawie będzie można znaleźć także informacje o historii biblioteki oraz poznać walory Kanału Elbląskiego i poczytać co nieco o tradycji żeglugi śródlądowej na tych terenach.

Projekt pierwszego etapu prac w Bibliotece Elbląskiej potrwa do końca października 2019 roku. Całe zadanie pochłonie ponad 9,3 mln zł. A pracownicy biblioteki już myślą o napisaniu wniosku, na kolejny, drugi etap prac remontowych.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB