Piątek, 22 lutego 2019. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Czołg i obelisk na cenzurowanym. Gloryfikują komunizm?

2018-01-10 11:27:12 (ost. akt: 2018-01-10 12:33:17)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Jaki los czeka czołg T-34 stojący przy ul. Armii Krajowej i obelisk żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Agrykola? Monumenty zostały bowiem wpisane na listę pomników związanych z gloryfikacją komunizmu, którą sporządził olsztyński IPN. Sprawę będzie teraz badał wojewoda warmińsko-mazurski

Jesienią 2016 roku Instytut Pamięci Narodowej przygotował wstępną listę obiektów z całego kraju, które jego zdaniem „upamiętniają Armię Czerwoną”. Na cenzurowanym znalazło się wtedy także osiem obiektów z naszego regionu, w tym dwa z Elbląga. To czołg stojący przy ul. Armii Krajowej, wyszczególniony jako pomnik zwycięstwa nad faszyzmem oraz obelisk z tablicą pamiątkową na cmentarzu żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Agrykola.

W tym tygodniu do lokalnych samorządów ma się także zwrócić wojewoda warmińsko-mazurski. Artur Chojecki będzie chciał wykazu pomników na ich terenie, które podlegają tak zwanej ustawie dekomunizacyjnej oraz oszacowania kosztów ich rozbiórki.

Jaki los czeka zatem czołg i obelisk? Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu wskazuje, że te elementy nie znikną z krajobrazu Elbląga.

— Nie mamy czego uwzględniać na liście, która ma trafić do wojewody, bo już w ubiegłym roku czołg T-34 został oddany na stan do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu i jest traktowany jako zabytek muzealny, stanowiąc swoistą historię oręża XX wieku. Zaś obelisk z tablicą pamiątkową na cmentarzu przy ul. Agrykola nie jest traktowany jako odrębny egzemplarz - pamiętajmy bowiem, że stanowi całość nekropolii żołnierzy Armii Radzieckiej, a nikt nie będzie likwidował pozostałości po historii czerwonoarmistów — mówi urzędnik.

W Elblągu przy jednej z ulic swego czasu stało także popiersie Janka Krasickiego, polskiego działacza komunistycznego, agitatora stalinowskiego i funkcjonariusza Komsomołu we Lwowie. Jednak ówczesne władze Elbląga już kilka lat temu zadbały, by popiersie Krasickiego oddać pod opiekę rodzimego muzeum.

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną pomniki upamiętniające komunizm czy inny ustrój totalitarny miały zniknąć do 21 października 2018 roku. Jednak posłowie znowelizowali ten przepis, przyspieszając termin rozbiórki do 31 marca.
as

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. REK #2415190 | 80.50.*.* 11 sty 2018 07:32

  IPN to stado pasożytów, to trzeba zlikwidować nie płacić im z naszych pieniędzy. Żeby nie radziecka armia nie było by Polski, Polacy by byli wymordowani lub w niewoli, nie urodzili by się nawet ci co siedzą teraz w IPN. Siedzą bo przecież oni tam nie pracują.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dfghn #2414700 | 77.111.*.* 10 sty 2018 16:32

  smartfony tez gloryfikują komunizm. większość jest produkowana w chinach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. er ce #2414443 | 83.23.*.* 10 sty 2018 11:52

  Zaczadzony PIS ciągle szuka czarownic.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz