Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Rusza sezon studniówkowy. Ostatnie próby do poloneza [zdjęcia]

2018-01-11 15:41:00 (ost. akt: 2018-01-11 16:13:29)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W ten weekend rozpoczyna się czas studniówek w Elblągu. Jako jedni z pierwszych będą się bawili uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz II Liceum Ogólnokształcącego. Później pozostanie nauka i odliczanie do matury.

Jeszcze w czwartek (11.01) uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących mieli ostatnią próbę poloneza przed pierwszym, dorosłym balem w życiu. Do tego tradycyjnego, staropolskiego tańca stanie jutro osiem par. Studniówka „ekonomika” odbędzie się już w piątek (12.01)

— Próby rozpoczęliśmy jeszcze w listopadzie i ćwiczyliśmy dwa razy w tygodniu. Tradycją jest, że co roku układ naszego szkolnego poloneza jest inny: mogę jedynie zdradzić, że jutro zaskoczymy wszystkich nietypowa i skomplikowaną gwiazdą w kółku, podczas której dziewczyny... wymienią się partnerami — śmieje się Amelia Zagórna, uczennica klasy III liceum.

Od kilku lat tradycją w popularnym „ekonomiku” jest również zunifikowanie strojów dziewcząt podczas wykonywania poloneza. Tancerki wystąpią w długich, białych i zwiewnych sukienkach.

— Najważniejsze, żeby iść w rytmie poloneza i nie zgubić kroków — dodaje Wiktoria Kot. — Nasze sukienki są śliczne, takie dziewczęce. Na ten najważniejszy wieczór, pierwszy bal w moim życiu, także wybrałam klasyczną sukienkę. Bo prostota jest najbardziej elegancka. W moim przypadku będzie to biała sukienka z długimi rękawami. I obowiązkowo rozpuszczone włosy.

— A ja mam zagwozdkę, czy zdecydować się na krawat, czy muszkę — martwi się Mariusz Brzóska. — Dobrze, że chociaż garnitur jest już gotowy i czeka na wieszaku. Wybrałem dopasowany model, w grafitowym kolorze.

Na razie żyją swoim wielkim balem, ale dobrze wiedzą, że gdy ten minie trzeba będzie zabrać się za powtarzanie materiału do egzaminu maturalnego. Mariusz drży przed królową nauk - matematyką. Wiktoria postawiła sobie poprzeczkę wysoko: z przedmiotów rozszerzonych chce zdawać język angielski, geografię i biologię. Amelia dodaje do tego chemię. — Bo chciałabym studiować jakiś kierunek związany z biologią — mówi uczennica.

Zgodnie twierdzą, że „swoją” szkołę będą wspominali z sentymentem.
— Mimo, że kończyliśmy liceum, mieliśmy m.in. przedmiot zorientowany stricte w stronę kierunków zawodowych, a mianowicie kryminologię i kryminalistykę, który prowadził funkcjonariusz policji. Odwiedziliśmy m.in. elbląską komendę, gdzie podpatrywaliśmy pracę naszych policjantów, mieliśmy także zajęcia w sądzie i na strzelnicy. To były naprawdę bardzo ciekawe lekcje i wiele z nich wynieśliśmy — opowiada Mariusz.

W piątek na studniówce ZSEiO będzie się bawiło około 100 uczniów.
— W tym roku żegnamy cztery klasy: dwie licealne i dwie klasy technikum. To będzie trudny moment, bo nie jest łatwo rozstać się z osobami, dla których było się trochę takim drugim rodzicem. Bo oni przez trzy lata dzielili się z nami i radosnymi i smutnymi chwilami, pozostawiając w nas tym samym cząstkę siebie — mówi Aleksandra Frankowska, wychowawca III klasy licealnej. — To są młodzi ludzie, ale na życie patrzą trzeźwo. Mnóstwo z tych dzieciaków już pracuje i w ten sposób dokłada się rodzicom do swojego utrzymania. To godne i pochwały i naśladowania. Dzięki temu wdrażają się w obowiązek, a to dobrze przygotuje ich do wejścia w dorosłe życie. Jestem o nich spokojna, bo ta sztuka już udaje im się znakomicie — dodaje.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB