środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Jest przetarg na rozbudowę Światowida

2018-01-17 14:50:30 (ost. akt: 2018-01-17 14:52:09)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Do 2019 roku Centrum Spotkań Europejskich Światowid zostanie rozbudowane za ponad 15 milionów złotych. Kino zyska nową, supernowoczesną trzecią salę kinową. Instytucja szuka już firmy, która wykona niezbędne prace.

Pod koniec lutego 2017 roku CSE Światowid w Elblągu otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości 10 mln zł na kompleksową przebudowę gmachu swojego budynku. Całość prac pochłonie zawrotną kwotę 15 mln zł, a po rozbudowie Światowid znacznie powiększy swoją przestrzeń: obiekt zyska przede wszystkim supernowoczesną, trzecią salę kinową, która zapewni widzom najlepszą jakość obrazu i dźwięku.

Zostanie ona m.in. wyposażona w łącze satelitarne do transmisji na żywo i łącza internetowe do obsługi konferencji i warsztatów. Nowa sala kinowa będzie także spełniała potrzeby osób niepełnosprawnych i zostanie wyposażona w system autodeskrypcji, czyli usługę skierowaną specjalnie do osób niewidomych i słabowidzących. Podczas seansów zostaną oni wyposażeni w smartfony bądź tablety, które zapewnią im opis narracyjny filmu. Dzięki nowej sali kinowej przestrzeń Światowida powiększy się o prawie 1900 m2.

Oprócz tego w budynku zostanie wykonany kompleksowy remont na już istniejącej powierzchni i obejmie m. in. wymianę instalacji sanitarnych, wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych i niskoprądowych. Gmach tak w środku jak i na zewnątrz uzyska także całkiem nowe wykończenie.

— Chcemy być jednostką nowoczesną i innowacyjną, wprowadzamy tu również OZE czyli Odnawialne Źródła Energii, które przy termomodernizacji budynku zbilansują zwiększenie kosztów energetycznych. Bowiem odpowiedzialnie myślimy także o środowisku i naturze. Cieszę się też, że samorząd województwa podjął uchwałę zabezpieczającą trzy etaty pracownicze, które po uruchomieniu będą finansowane — mówił w lutym 2017 roku Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.

Roboty na istniejącej powierzchni Światowida będą prowadzone na ponad 4 tysiącach m2 i - uwaga - ich realizacja odbywać się będzie w czynnym obiekcie. To oznacza, że w trakcie remontu widzowie CSE Światowid będą mogli swobodnie korzystać z oferty instytucji. Warto przypomnieć, że remontowany obiekt jest użytkowany nie tylko przez Światowid, ale także przez Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu i stanowi współwłasność obu instytucji. Jak jednak podkreślono w przetargu - działania inwestycyjne prowadzone będą tylko w części będącej w zarządzie Światowida.
Do 5 lutego zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty inwestycyjne. Termin zakończenia rozbudowy CSE Światowid planowany jest na 31 października 2019 roku.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB