środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Za kilka dni zacznie produkować energię. Pierwszy taki wiatrak w gminie Pasłęk

2018-01-20 15:00:00 (ost. akt: 2018-01-20 15:18:18)

Za kilka dni pierwszy wiatrak w gminie Pasłęk rozpocznie produkcję energii elektrycznej. Ekologiczna inwestycja z Krasina została wybrana wydarzeniem roku w kategorii przedsiębiorczość. Przyznano także nagrody w kat. sport i kultura.

W Pasłęku rozdano doroczne nagrody „Wydarzenie Roku 2017”, przyznawane przez burmistrza Pasłęka Wiesława Śniecikowskiego. W kategorii przedsiębiorczość nagrodzono elektrownię wiatrową w Krasinie, której inwestorami są Elżbieta i Janusz Wołoszyńscy.

Od najbliższej środy wiatrak rozpocznie produkcję energii elektrycznej. Jest to pierwszy generator energii wiatrowej na terenie gminy Pasłęk i do tego wybudowany przez lokalnego przedsiębiorcę. Jak podkreśla Janusz Wołoszyński, priorytetem podczas realizacji tej inwestycji była ekologia.

— Wiatrak produkuje typowo „zieloną” energię i uważam, że właśnie ekologiczne inwestycje powinny być promowane zarówno przez rząd, jak i lokalne władze. Ten wiatrak może wytworzyć tyle energii, ile potrzebowałaby elektrownia spalając 450 ton rocznie węgla — mówi. — Mówiąc bardziej obrazowo: Krasin liczy 100 mieszkańców, ten wiatrak może wyprodukować energię dla ośmiu takich Krasinów — dodaje.

Wiatrak ma 100 metrów wysokości, rozpiętość skrzydła to 36 metrów i moc 800 kW. Na początku stycznia odbyły się testy urządzenia. Do ich przeprowadzenia niezbędny był wiatr o prędkości minimum 10 metrów na sekundę. W trakcie testów sprawdzany był m.in. system hamowania awaryjnego i system transmisji danych, w tym prawidłowość działania systemu sterowania i monitorowania procesu technologicznego oraz prawidłowość działania wszystkich urządzeń w generatorze.

Inwestor o wydanie pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowej zabiegał od 24 lutego 2010 r.
— Procedury legislacyjne przy tego typu inwestycjach są bardzo zawiłe, a moim zdaniem powinno być odwrotnie, bo przecież powinniśmy stawiać na ekologię — podkreśla przedsiębiorca.

Wiatrak w Krasinie

Nagroda „Wydarzenie Roku” w kat. sport została przyznana Patrycji Adamczyk, lekkoatletce Polonii Pasłęk. Utalentowana 17-latka specjalizuje się w siedmioboju, a w ubiegłym roku zdobyła m.in. srebrny medal mistrzostw Polski juniorów w siedmioboju, brązowe medale na halowych MP juniorów w pięcioboju oraz MP juniorów w skoku wzwyż. Została również powołana do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy juniorów we Włoszech.

W kategorii kultura wydarzeniem mijającego roku uznano koncert artystów Fundacji Myway. Koncert odbył się 18 października ubiegłego roku w kościele św. Bartłomieja z okazji 720. rocznicy nadania praw miejskich Pasłękowi. Wystąpili znakomici artyści m.in. Szymon Nehring, finalista, najlepszy Polak XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz zdobywca I nagrody na ubiegłorocznym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Avivie.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bip #2422948 | 159.205.*.* 21 sty 2018 16:12

  Po pierwsze, to nie pierwszy wiatrak na terenie gminy, pierwszy stanął w Łuksztach. Po drugie, elektrownie wiatrowe to nie "zielona" energia, tylko energia odnawialna - spora różnica. Po trzecie, wiatrak może wyprodukować energię dla 8 Krasinów, ale nie jest w stanie zapewnić stałego dopływu prądu nawet dla jednego Krasina, bo nie pracuje stale, energii się nie magazynuje - żadna elektrownia węglowa nie przestanie działać nawet jeśli w Krasinie stanie więcej wiatraków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. **** #2422840 | 81.15.*.* 21 sty 2018 13:21

   No i kury przestaną się nieść.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz