Więzień z Elbląga zdobył główną nagrodę w prestiżowym konkursie historycznym

2018-01-21 20:00:00(ost. akt: 2018-01-19 14:14:04)
Nagrodą w konkursie są statuetki i książki historyczne

Nagrodą w konkursie są statuetki i książki historyczne

Mężczyzna, który odbywa karę w Areszcie Śledczym w Elblągu został laureatem nagrody głównej w prestiżowym konkursie historycznym pn. "Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920".
Główna nagroda w trzeciej edycji międzynarodowego konkursu historycznego "Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920" powędrowała do więźnia, który odbywa karę w Areszcie Śledczym w Elblągu. Jury doceniło dwa obrazy o tematyce batalistycznej, które namalował.
— Zainteresowanie historią wyniosłem z domu. Mój dziadek był partyzantem, a moi sąsiedzi ukrywali w domu żołnierza wyklętego — mówi Daniel, zdobywca nagrody.

Do konkursu zostały zgłoszone prace plastyczne z zakładów karnych i aresztów śledczych z całej Polski, z Anglii, Austrii, Białorusi, Bułgarii, Egiptu, Francji, Grecji, Irlandii, Kanady, Litwy, Szkocji, Szwajcarii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Nagrodę w imieniu Daniela, laureata konkursu odebrał wychowawca ds. kulturalno – oświatowych mjr Krzysztof Maroszek.

— Ta nagroda wiąże się z ogromną satysfakcją nie tylko dla zwycięzcy, ale również dla nas, przełożonych, którzy starają się uczyć osadzonych postaw patriotycznych — mówi mjr Maroszek. — W elbląskim areszcie realizujemy przedsięwzięcia związane z edukacją historyczną osadzonych, we współpracy z Muzeum Stuthof w Sztutowie oraz z Gdańskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Organizujemy prelekcje historyczne, wycieczki do miejsc pamięci, przeglądy filmowe o tematyce historycznej. Spotkania z historią pod hasłem "Przystanek Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki" cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony osadzonych.

Jak mówi mjr Maroszek, dzięki takiej edukacji kształtuje się świadomość patriotyczną, szacunek do tradycji i bohaterów narodowych oraz właściwą postawę społeczną wśród osadzonych.

— Historia służy wychowaniu lepszych, świadomych siebie obywateli. A o to nam przecież chodzi w resocjalizacji osadzonych - podkreśla wychowawca — mówi mjr Maroszek.
oprac.daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lew #2423259 | 79.189.*.* 22 sty 2018 07:35

    W nagrodę wypuścić go z paki

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz