Niedziela, 23 lutego 2020. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Niecodzienna wystawa fotograficzna odwiedzi dwie elbląskie szkoły

2018-02-05 16:32:30 (ost. akt: 2018-02-05 19:01:06)
W najbliższą środę wystawa zostanie otwarta w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Pocztowej

W najbliższą środę wystawa zostanie otwarta w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Pocztowej

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Do dwóch elbląskich szkół zawita wystawa składająca się ze 149 najlepszych zdjęć dokumentalnych polskich fotoreporterów. Od najbliższej środy będzie prezentowana w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Pocztowej, później w Zespole Szkół Mechanicznych przy ul. Komeńskiego.

Chrześcijański krzyż w Iraku, emocje podczas Open’er Festival, Zbigniew Boniek pocieszający chłopca po przegranej. Te i wiele innych niezwykłych zdjęć już wkrótce zobaczy młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu.

Wystawę tworzą zdjęcia nagrodzone w 13. edycji konkursu fotografii dokumentalnej BZ WBK Press Foto. Była prezentowana już w 15 miastach Polski. Do Elbląga zawita na zaproszenie Małgorzaty Krasowskiej z ZSO.
— Prezentowane zdjęcia zostały wybrane, spośród blisko 8 tysięcy nadesłanych do konkursu, podczas dwudniowych obrad jury pod przewodnictwem Piotra Janowskiego w składzie: Joanna Kinowska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Monika Szewczyk-Wittek — wyjaśnia Urszula Lis z Biura BZWBK Press Fot. — Nagrodzone zdjęcia przypominają nam, co ważnego wydarzyło się w Polsce i na świecie w 2016 r. Przywołują na nowo emocje związane z takimi wydarzeniami jak Światowe Dni Młodzieży, czy Euro 2016, ale przede wszystkim pokazują ludzi w ich codzienności, która jest bardzo odmienna w zależności od części świata.

Zofia Ostrówka, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Elblągu, cieszy się z tego rodzaju inicjatywy.
— Szkoła powinna starać się rozwijać uczniów nie tylko w wymiarze edukacyjnym, ale również rozbudzać w nim ciekawość i otwartość wobec różnych światopoglądów i kultur. Doskonałym sposobem jest konfrontowanie młodych ludzi – właśnie na terenie szkoły – z obrazami, które pokazują wielowymiarowość świata — stwierdza.

Jak dodaje, wystawa BZ WBK Foto Press 2017, która prezentuje zdjęcia najlepszych polskich fotoreporterów, doskonale wpisuje się w wizję szkoły kształcenia wrażliwej i ciekawej świata młodzieży na ludzi z pasją.
— Każda instytucja, która wspiera nas w tych założeniach, staje się przyjacielem naszej szkoły i współtwórcą sukcesu, którym niewątpliwie jest wykształcony młody człowiek patrzący na otaczającą go rzeczywistość z ciekawością, chęcią poznawania i współtworzenia jej — dodaje.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższą środę (7.01) o godz. 13 w szkole przy ul. Pocztowej.

— Dla mnie to ogromna radość, że możemy zaprezentować wystawę w elbląskich szkołach. Są to niezwykłe zdjęcia polskich fotoreporterów, których na co dzień nie zobaczymy w mediach. Mówią one więcej o otaczającym nas świecie niż wiele słów. Bardzo wierzę, że dzięki tym zdjęciom młodzież będzie mogła zobaczyć i lepiej zrozumieć otaczający nas świat — mówi Ewa Mieczkowska, dyrektor I oddziału Banku Zachodniego WBK w Elblągu.

13 lutego uczniowie ZSO spotkają się z laureatem konkursu Maciejem Moskwą (Testigo Documentary). Od lat dokumentuje przebieg konfliktu na Bliskim Wschodzie. W 13. edycji konkursu został nagrodzony za fotoreportaż pokazujący powrót chrześcijan do irackiego miasta Erbil-Ainkawa po wycofaniu się tzw. Państwa Islamskiego.

— Ta wyprawa do Iraku była dla mnie szczególnym przeżyciem. Spędziłem tam półtora miesiąca. Docierałem do skupisk i osad chrześcijan. Byłem na froncie walk w Mosulu, miejscu, gdzie irackim siłom udało się po tygodniach ciężkich walk wyprzeć islamskich ekstremistów ze wschodniej dzielnicy miasta. Dokumentowałem też powrót chrześcijan do miejsc, z których fundamentaliści islamscy zostali wyparci. Na jednym ze zdjęć widzimy krzyż zdemontowany z pięknego niegdyś kościoła św. Józefa, znajdującego się w centrum miasta Erbil-Ainkawa, do którego powoli powracają chrześcijanie. Krzyż zostaje wniesiony na ciężarówkę i wkrótce zostanie przewieziony do jednego z seminariów duchownych — tak wspomina to wyjątkowe doświadczenie.

Spotkanie z Maciejem Moskwą jest otwarte dla wszystkich chętnych (odbędzie się w szkolnej auli). Początek o godz. 12.

— To nie wszystkie niespodzianki dla uczniów elbląskich szkół, gdzie prezentowana będzie wystawa. Będą oni mogli również wygrać dwa aparaty Instax mini 70 i zestawy gadżetów konkursowych. Są to nagrody za udział w konkursie, którego celem jest skłonienie młodych ludzi do osobistej refleksji nad prezentowanymi zdjęciami — informuje Urszula Lis.

Terminy wystaw:
7-21.02 Zespół Szkół Ogólnokształcących ul. Pocztowa
22.02-8.03 Zespół Szkół Mechanicznych ul. Komeńskiego8

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB