Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Kto pobiegnie Tropem Wilczym?

2018-02-09 12:02:44 (ost. akt: 2018-02-09 12:07:38)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W niedzielę (4.03) startuje VI edycja Biegu Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". W Elblągu biegacze będą się ścigać w Bażantarni. Do pokonania jest m. in. dystans 1963 metrów. Liczba upamiętnia rok śmierci "Lalka", ostatniego żołnierza podziemia.

Biegi, przełajowy oraz na orientację, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się, jak co roku, w wielu miastach Polski. W Elblągu patriotyczna impreza zorganizowana zostanie po raz drugi w niedzielę (4.03) w Bażantarni. Uczestnicy będą mieli do pokonania dwa dystanse: bieg w granicach 5 kilometrów oraz trasę 1963 metrów. Ta ostatnia jest symboliczna i upamiętnia datę śmierci Józefa Franczaka, ps. "Lalek", ostatniego żołnierza wyklętego.

Franczak został zastrzelony 21 października 1963 r. Bezimiennego pochówku służby dokonały potajemnie na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Cztery dni później rodzina wykopała jego nagie, pozbawione głowy ciało i dokonała godnego złożenia zwłok do grobu. O dekapitacji pośmiertnej zadecydowały służby, jak wynika z dokumentu podpisanego przez prokuratora powiatowego. Trzeci pogrzeb "Lalka" odbył się w asyście Dowództwa Garnizonu Warszawa 26 marca 2015 w Piaskach.

Organizatorzy tegorocznego biegu zachęcają elblążan do startu w imprezie.

— Swój udział można zgłaszać przez fejsbukową stronę Stowarzyszenia tu Elbląg do końca lutego. Startujemy po raz drugi: w ubiegłym roku było z nami około 150 biegaczy. W tym roku mamy przewidzianych 450 pakietów, zapraszamy całe rodziny wraz z dziećmi. Dystans będzie można przebiec, albo przejść w tempie marszowym. Nie chodzi o ściganie się; bieg ma być upamiętnieniem wszystkich żołnierzy walczących o niepodległość Polski, niezależnie od tego, w jakich organizacjach byli zrzeszeni — mówi Jerzy Dudek ze Stowarzyszenia tu Elbląg. — Zawody w elbląskiej Bażantarni będą także wstępem do obchodów roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wpisowe do biegu będzie kosztowało 10 zł.

— Pieniądze zebrane podczas zawodów zostaną przekazane na odnowienie pomnika żołnierza Szarych Szeregów, pana Skolimowskiego ps. Szarotka, który jest pochowany na jednym z elbląskich cmentarzy. Jego nagrobek, w latach 70 XX wieku został zniszczony przez Urząd Bezpieczeństwa, została tylko płyta. Chcemy zrobić remont tego pomnika — dodaje Jerzy Dudek.

W tym roku obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Elblągu rozpoczną się już 2 marca od projekcji filmu "Narodowe Zjednoczenie Wojskowe. Do końca wierni Polsce" w reżyserii Łukasza Korwina. Na seans zaprasza Kino Światowid o godz. 18.

Dla uczestników biegu "Tropem Wilczym" przygotowano dyplomy, pamiątkowe puchary, i nagrody książkowe. Tegoroczny bieg wsparł m. in. Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Prezydent Elbląga oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent RP.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB