Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Lekcja programowania z Photonem

2018-02-13 14:40:22 (ost. akt: 2018-02-13 14:45:44)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

We wrześniu 2017 roku nauka programowania weszła do podstawy programowej. Wraz z nią do większości polskich szkół trafił również innowacyjny robot Photon. To urządzenie, które rozwija się wraz z dzieckiem, ucząc je programowania. Przy pomocy Photona wiedzę przyswajają także elbląscy uczniowie.


Dzięki środkom z kasy miasta oraz wkładzie własnym rady rodziców, Szkoła Podstawowa nr 19 w Elblągu zakupiła niedawno pięć robotów Photon, wraz z tabletami. To interaktywne urządzenia, które rozwijają się razem z dzieckiem, ucząc je programowania, kodowania, logicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji. Pierwsza w Elblągu lekcja pokazowa z udziałem Photonów odbyła się we wtorek (13.02) w SP nr 19.

— Nauka programowania w szkole jest obecnie na czasie ze względu na otaczającą nas rzeczywistość. Tablet, smartfon czy inne tego typu urządzenia są przecież na porządku dziennym. Musimy iść z duchem czasu i pamiętać o tym, że na świecie programowanie uważane jest za kluczową, nowoczesną kompetencję i jest uznawane za trzeci język, którego należy uczyć się równolegle z ojczystym i obcym — mówi Monika Komoń, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 19, która poprowadziła zajęcia.

W lekcji pokazowej z udziałem Photona wzięło dziesięcioro uczniów klasy III. Maluchy dostały do przeczytania tekst o planetach układu słonecznego a następnie, za pomocą kolorowych fiszek, kodowały drogę robota i programowały czynności, jakie ma wykonać Photon, by w jak najkrótszym czasie mógł on dotrzeć do wyznaczonego celu.

— Wiem, że programowanie brzmi bardzo poważnie, ale tu w dużej mierze mówimy też o kodowaniu, przenoszeniu pewnych sekwencji kodów. Z naszych obserwacji wynika, że już 6, 7-latkowie świetnie radzą sobie w tworzeniu własnych algorytmów czy prostych sekwencji — dodaje Ewelina Bagdziun, wicedyrektor SP nr 19 w Elblągu.

Trzecioklasiści świetnie poradzili sobie z pacą z Photonem.

— Robot wyznaczył nam drogę od Słońca, aż do ostatniej planety. Poznaliśmy układ słoneczny, nazwy planet i to, w jakiej kolejności są one ułożone względem Słońca — mówiła Martyna.
— A Słonce nie jest planetą, tylko gwiazdą — dodał Czarek.

— Podczas dzisiejszej lekcji mieliśmy okazję zobaczyć, jak działa dźwignia, która uatrakcyjnia lekcje i pozwala na zdobycie wiedzy, która wcale taka prosta nie jest. Roboty są łatwe do wykorzystania i można je stosować praktycznie do każdej lekcji. W ten sposób rozwijamy myślenie logiczne uczniów oraz ich umiejętności matematyczne. Dzieciaki poszerzaj także wiedzę z różnych dziedzin, jak przyroda, biologia, geografia czy języki obce — dodaje Edward Pietrulewicz, dyrektor SP nr 19 w Elblągu.

Uczniowie "dziewiętnastki" dopiero od kilku dni mają okazję pracować z Photonami, ale szkoła już wcześniej pokusiła się o zakup innych robotów - tzw. mBotów, które są wykorzystywane na lekcjach z nieco starszymi uczniami. Teraz placówka czeka jeszcze na dostawę kolejnych tego typu urządzeń - OzoBotów.

— Chciałbym, żeby uczniowie każdej elbląskiej szkoły mieli możliwość pracy na robotach i w ten sposób uczyć się programowania. W tym roku, w ramach środków zewnętrznych, udało się nam pozyskać ok. 25 mln zł na elbląską oświatę. Chcemy także przygotować do ZIT-ów (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych- red.) projekt na kolejne 5 mln zł, który będzie dotyczył m. in zakupów takich urządzeń. Myślę, że wniosek złożymy na przełomie maja i czerwca — mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

W projekcie będzie uczestniczyć także elbląska PWSZ.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB