Sobota, 6 marca 2021. Imieniny Jordana, Marcina, Róży

Miliony euro dla przedsiębiorców

2018-02-15 13:00:07 (ost. akt: 2018-02-15 13:11:55)
Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Elblągu odbyło się z udziałem Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa

Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Elblągu odbyło się z udziałem Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Aż 600 mln euro unijnego dofinansowania z RPO czeka na przedsiębiorców prowadzących małe i średnie firmy. Na co konkretnie można je przeznaczyć i jak po nie sięgnąć dyskutowano w czwartek (15.02) w Starostwie Powiatowym w Elblągu.

W Starostwie Powiatowym w Elblągu odbyło się spotkanie przedsiębiorców, wójtów i burmistrzów oraz dyrektorów gminnych ośrodków pomocy społecznej. Dyskutowano o możliwościach pozyskiwania pieniędzy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 do 2020.

— Pierwsze półrocze 2018 roku będzie kluczowe, jeśli chodzi o tempo wdrażania RPO. Jest ono niezwykle szybkie, kontraktacja umów wynosi 40 procent. Samorządy radzą sobie bardzo dobrze, jedynym ograniczeniem są wkłady własne do projektów. Teraz bardzo mocno musimy wspierać przedsiębiorców, bowiem do wykorzystania przez małe i średnie firmy jest 600 mln euro — mówi Gustaw Marek, marszałek województwa warmińsko - mazurskiego, który był gościem spotkania.

Jak podkreślił Maciej Romanowski, starosta elbląski w pozyskiwaniu pieniędzy przez przedsiębiorców kluczowe są informacja i wiedza.
— Niekiedy zdarzamy się z biurokracją i załamujemy stając przed murem przepisów. Gubimy się w ich gąszczu. Spotkania, jak dzisiejsze są bardzo potrzebne — mówi Maciej Romanowski, starosta elbląski.

Możliwości dofinansowania przedsiębiorstw ze RPO przedstawiła Urszula Sudnikiewicz - Piekarska z Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Olsztynie S.A.

Na co więc można otrzymać dotację? Między innymi na technologie informacyjno-komunikacyjne, czyli na oprogramowanie, które usprawni komunikację z klientem, na nawiązanie kontaktów z odbiorcą zagranicznym (nie tylko z terenu Unii Europejskiej), dostosowanie produktu lub usługi do klienta z innego kraju, na badania i wdrożenie wyników badawczych. Można również je otrzymać na odtworzenie dziedzictwa gospodarczego regionu.
— Na przykład, gdy chcemy produkować coś według tradycyjnej receptury. Mogą to być lokalne browary — mówi Urszula Sudnikiewicz - Piekarska.

Również w czwartek Gustaw Marek Brzezin oraz prof Zbigniew Walczak, rektor PWSZ w Elblągu podpisali umowę na realizację projektu "Startup House II - Inkubacja przedsiębiorstw w Elblągu." Jego wartość to 993 288,89 zł, a dofinansowanie 844 295,56 zł.

Przedsięwzięcie skierowane jest do 15 firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, funkcjonujących na rynku nie dłużej niż 3 lata. Bezpłatny program inkubacji obejmował będzie m.in.: szkolenia specjalistyczne, usługi prawne i księgowe, doradztwo, wsparcie ze strony dedykowanego opiekuna firmy. Rekrutacja do udziału w projekcie potrwa od 19 do 26 lutego 2018 r. do godz.12.00.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB